U Istanbulu bi se trebao održati poslovni forum, na kojem bi se turskim ulagačima predstavili projekti u BiH u koje bi mogli investirati svoj novac, kaže ministar Šarović.
Vijeće ministara BiH na posljednjoj sjednici donijelo je odluku o početku pregovora sa Turskom o dodatnoj liberalizaciji trgovinske razmjene. Korist koju su imali bh. stočari, ali i domaća privreda u cjelosti od izvoza mesa iz naše zemlje u Tursku, pokazala je kako ova prijateljska zemlja može i treba biti jedan od strateških trgovinskih partnera privrednicima iz naše države.
Liberalizacija usluga
Zadatak za vođenje pregovora sa Turskom o daljoj liberalizaciji odnosa povjeren je Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
– Ovdje govorimo o liberalizaciji usluga. Toga prema dosadašnjem sporazumu o liberalizaciji trgovine nije bilo, a prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) smo obavezni da regulišemo i to pitanje u odnosima sa Turskom. I SSP predviđa da, sa zemljama sa kojima imamo sporazum o slobodnoj trgovini, izvršimo liberalizaciju usluga. U skladu sa ranijim dogovorima sa turskom stranom, posebno mojim susretima sa premijerom Ahmetom Davutoğluom i sa njihovim ministrom ekonomije izmjene i dopune Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Turskom sadržavat će liberalizaciju nekih roba koje do sada nisu bile na režimu slobodne trgovine – kaže ministar Mirko Šarović.
Kada je u pitanju liberalizacija usluga, to se odnosi na bankarstvo, telekomunikacije… U pregovorima sa Turskom otvorit ćemo pitanje pojeftinjenja roaminga. Ministar Šarović je govorio i o ulaganjima u BiH.
-Pripremamo poslovnu konferenciju u Istanbulu. Došlo je do promjena u turskoj Vladi i umjesto ministra Zajbekchija, sa kojim smo već bili dogovorili održavanje ovog poslovnog foruma, došao je drugi ministar, tako da sada dogovaramo moju posjetu Turskoj. Mi sada moramo uspostaviti odnose i sa novom vladom, što je i razumljivo, a dok ne dogovorimo detalje, Ministarstvo, FIPA i druge agencije pripremaju da kandiduju što više projekata za turske investitore – kaže Šarović.
Što manje štete
Što se tiče izvoza mesa u Tursku, Šarović dodaje da se očekuje raspisivanje konkursa u narednih nekoliko dana. Konkurs raspisuje turska strana svake godine za prijavu mesnih kompanija iz BiH za izvoz mesa u Tursku. Konkurs koji treba biti raspisan odnosit će se na nekoliko hiljada tona mesa, ali Turska će reći o kojoj tačno se količini radi.
-Mi smo sve učinili da Turska ne blokira taj proces. Vodili smo aktivnosti na takav način da BiH ima što manje štete zbog propusta i zloupotreba koje su se dogodile u proteklom periodu. Intencija Ministarstva je bila da svako radi svoj posao, ako je neko kriv neka odgovara, ali da BiH ne trpi štetu i da i dalje imamo izvoz mesa u Tursku – kaže Šarović.
Iscrpljivat ćemo se, pa ko bude uporniji
Dobijanje dozvole za izvoz mesa je jedan od osnovnih zahtjeva BiH u pregovorima sa EU-om o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ukoliko bi ovaj cilj bio realizovan to bi predstavljao značajan poticaj razvoju domaće poljoprivrede, jer, osim povećanja količina mesa koje bi BiH izvozila, osigurao bi se i kontinuiran posao za domaće stočare.
– Mi želimo da izvoz mesa uđe u SSP, da bismo mogli planirati veći izvoz mesa. Višegodišnji aranžman bi nam omogućavao da stočari bolje planiraju, da više ulažu u stočni fond. Pregovori o adaptaciji nije posao od pet ili 10 dana. Radi se o jednom dugotrajnom procesu. Ko je ovdje spreman reći da prihvatamo da carine za sve proizovde odjednom budu “nula“? Iscrpljivat ćemo se, pa ko bude uporniji – kazao je Šarović.