Zemlje grupe G7 poručile su u petak da Izrael mora poštovati međunarodno pravo i humano tretirati Palestince.
“Izrael mora djelovati u skladu s obavezama prema međunarodnom pravu i tretirati ljude na human i dostojanstven način te treba temeljito i transparentno istražiti vjerodostojne optužbe o zločinima i osigurati odgovornost za bilo kakve zloupotrebe ili kršenja prava”, naveli su u zajedničkom saopćenju ministri vanjskih poslova zemalja G7.
G7 je međuvladin politički i ekonomski forum koji se sastoji od Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) te Evropske unije (EU) kao neslužbene članice.
Ponavljajući protivljenje planiranoj izraelskoj vojnoj operaciji u Rafahu, na jugu Pojasa Gaze, za koju su kazali da bi imala katastrofalne posljedice po civilno stanovništvo, uputili su poziv da se zaštite civili u Gazi i riješe njihove humanitarne potrebe.
“Duboko smo zabrinuti zbog internog raseljavanja unutar Gaze i rizika od prisilnog raseljavanja iz Gaze”, dodali su.
Za genocid optuženi Izrael je pokrenuo ofanzivu na Pojas Gaze od prekograničnog napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi.
Broj ubijenih u napadima koje izraelska vojska izvodi na Pojas Gaze od 7. oktobra 2023. godine porastao je na 34.012.
Izraelski rat je gurnuo 85 posto stanovništva Pojasa Gaze u interno raseljene uz akutnu nestašicu hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno, govore podaci Ujedinjenih nacija.
Izrael je pred Međunarodnim sudom pravde optužen za genocid. Privremenom presudom u januaru Tel Avivu je naloženo da zaustavi genocidna djela i poduzme mjere kako bi se osiguralo pružanje humanitarne pomoći civilima u Gazi.
Visoko.co.ba/federalna.ba/AA
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.