Čujem zvuk vlaka koji prolazi. Nisam sigurna je li tek došao ili će krenuti. Ali njegova polazna stanica je Visoko. Slušam ga tako već godinama. Zvuk kotača vraćaju me u fazu mog studija. Jer učila sam do kasno. U jednom trenutku, naučila sam red vožnje i to one iza ponoći. Tišina, knjiga, vlak i ja. On putuje u meni nepoznato a ja lutam po st(r)anica knjige i pripremam svoj, po tko zna koji, ispit u nizu. Ne postoji osoba koja neće moći razumjeti ovaj osjećaj navezanosti na simboličko kretanje zvuka. Zvuka koji dolazi i odlazi i sa sobom donosi i odnosi uspomene.
Teško je opisati stanicu. Jer stanica je više od mjesta zaustavljanja. Stanica je mjesto življenja, pokreta, susreta, misli, čekanja. Nije ni čudo što Pajkićevu knjigu Polazna stanica Visoko krasi fotografija upravo ovog mjesta, koje je bilo nadahnuće mnogima u kreiranju fotografija, memoara, zapisa, ali i kreiranju uspomena, ljubavi i poljubaca.
Svaka priča jedna stanica
Redci ispunjeni nostalgijom, mirisima prošlog vremena i daškom ne tako davne prošlosti, Sava Pajkić oblikuje u jedinstven vremenski paket, koji se otvara umom i srcem. I onaj tko nikada nije kročio nogom u Visoko, iz ovih će priča doživjeti otkucaje srca jednog mjesta, mjesta koje je više od p(r)olaznice. Redane kronologijom sjećanja, svaka priča donosi otkucaje prošlih, ali i sadašnjih vremena. One su rast nutarnje zbilje, humora, čudnovatih iskustava, pustolovina i putovanja. Prče su to o ljudskosti, ljubavi ispunjenom vremenima, borbi između čovjeka, promjene i njihove uzajamne pustolovne, ali i prilagodljivu duhu.
Sava čovjekov individualizam stavlja između događaja i onoga proživljenog. Ne možete ne (su)osjećati sa stvarnim likovima i događajima, krunisanim svakodnevicom običnog čovjeka. Dok čitate, slike se nižu same a vi se pitate jeste li sanjali ili ste zbilja nekada svjedočili opisanu vremenu. Sava je pripovjedač, ali prije svega suosjećajni promatrač. Dok piše, gleda očima duše tako ostavljajući neizbrisivo duhovno bogatstvo. Događaje Sava ne promatra kao usputne pojave u svakodnevici svakog čovjeka. Od običnog Sava pravi neobično. I ono što naizgled nije važno u Savinim pričama je itekako važno. To je pečat kojeg svi nosimo u sebi a često ga ni sami nismo svjesni. Zato je Savino pripovijedanje i zbiljsko i poetično u isto vrijeme.
Previše smo si umislili kako živimo užurbanim životima u kojima ne možemo stati i doživjeti trenutke. A trenutak je dragocjen. I slobodno se zapitajmo koliko smo trenutaka bacili niz vodu, ne želivši ih ovjekovječiti uspomenom kroz bilješke, foto-zapis, nekoliko riječi, istinskih zagrljaja i osmijeha. I Sava živi trenutke. Njegovo dugogodišnje iskustvo čovjekoljublja pretvara se u slikovit prikaz sabran u knjigu mirisa jednog vremena. Možda je prošlost neusporediva sa sadašnjosti. Ali Sava pripovijeda tako da se iskusni znalac može naći u usporedbama, dok otkrivač svijeta pipka mrvice izgubljene prošlosti i uspoređuje ih s onima koje su se od životnoga kruha rasule danas.
I vraćam se na početak. Ne čujem zvuk vlaka. Ali shvaćam kako je taj trenutak bio znak koliko treba ispunjeno živjeti. Baš onako kako Sava podučava u svojim slikovitim pričama.
Negdje smo duboko u sebi zakopali emocije. Zaboravili smo koliko nas one čeznutljivo čekaju kako bi bile oživljene u blagoslovljenom trenutku postojanja. Sava suptilno potiče na zaustavljanje i gurka nas da počnemo i sami pipkati dragocjene mrvice našeg života tako stajući na vlastite polazne stanice, gdje god se one nalazile.
Napomena: Knjiga se može kupiti u knjižarama Svjetolstkomerc i Buybook, kao i direktnim kontaktom kod autora.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.