SvijetAmerikaNeki saveznici SAD ne žele biti povezani sa pomorskim snagama u Crvenom...

Neki saveznici SAD ne žele biti povezani sa pomorskim snagama u Crvenom moru

Američki predsjednik Joe Biden nadao se da će predstaviti čvrst međunarodni odgovor na napade jemenskih Hutija na brodove u Crvenom moru formiranjem novih pomorskih snaga, ali sedmicu dana nakon njihovog pokretanja mnogi saveznici ne žele biti povezani s njima, javno ili uopće, prenosi Reuters.

Dvoje američkih evropskih saveznika koji su navedeni kao suradnici u operaciji Prosperity Guardian – Italija i Španija – izdali su saopćenja u kojima se čini da se distanciraju od pomorskih snaga.

Pentagon kaže da su snage odbrambena koalicija od više od 20 nacija kako bi se osiguralo da trgovina vrijedna milijardi dolara može slobodno teći kroz vitalnu brodsku rutu u vodama Crvenog mora kod Jemena.

Ali skoro polovina tih zemalja do sada se nije javila da prizna svoj doprinos ili dozvolila SAD da to učine. Ti doprinosi mogu varirati od slanja ratnih brodova do pukog slanja štabnog oficira.

Nespremnost nekih saveznika SAD-a da se povežu s tim naporima djelimično odražava pukotine nastale sukobom u Gazi, tokom kojih je Biden održavao čvrstu podršku Izraelu čak i dok se međunarodna kritika diže zbog izraelske ofanzive, za koju ministarstvo zdravlja Gaze kaže da je  u njoj ubijeno više od 21.000 Palestinaca.

– Evropske vlade su veoma zabrinute da će se dio njihovog potencijalnog biračkog tijela okrenuti protiv njih – rekao je David Hernandez, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Complutense u Madridu, napominjući da je evropska javnost sve kritičnija prema Izraelu i oprezna da ne bude uvučena u sukob.

Huti koje podržava Iran napali su ili zaplijenili desetak brodova raketama i bespilotnim letjelicama od 19. novembra, pokušavajući nanijeti međunarodnu štetu zbog izraelske kampanje, koja je uslijedila nakon napada Hamasovih militanata 7. oktobra u južnom Izraelu, koji je ubio 1.200 ljudi i odveo 240 taoca.

Mornarice Sjedinjenih Država, Britanije i Francuske oborile su bespilotne letjelice ili projektile koje su lansirali Huti.

Osoba koja je upoznata s razmišljanjem Bidenove administracije rekla je da SAD vjeruju da eskalacija napada Hutija zahtijeva međunarodni odgovor odvojen od sukoba koji bjesni u Gazi.

Crveno more je ulazna tačka za brodove koji koriste Suecki kanal, kroz koji prolazi oko 12 posto svjetske trgovine i od vitalnog je značaja za kretanje robe između Azije i Evrope. Zbog napada Hutija su neki brodovi preusmjereni oko afričkog Rta dobre nade, što je značajno povećalo vrijeme i troškove plovidbe.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fnea


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE