BiHTadić: Schmidt i Murphy žele osuđujuću presudu Dodiku

Tadić: Schmidt i Murphy žele osuđujuću presudu Dodiku

Američka ambasada i Christian Schmidt vrše pritisak na Sud i Tužilaštvo BiH i žele osuđujuću presudu Miloradu Dodiku. Zakon o imunitetu je vanredna mjera kojom se Sudu želi onemogućiti da vodi postupak protiv predsjednika, kazao je u intervjuu za Mrežu Ognjen Tadić, kandidat za sudiju Ustavnog suda BiH i savjetnik Milorada Dodika. Tadić govori i da li se zakonom o imunitetu prave temelji kojima bi se zaštitili oni koji bi krenuli u secesiju. Zašto se BiH progoni sa teritorije RS, o državnoj imovini, blokadama, ali i srpskim partizanima.

“Svi su čuli za FETO organizaciju iz Turske i svi znaju da Amerika turske državljane ne želi da isporuči Turskoj zato što smatra da će im tamo biti organizovano političko suđenje. Svi znamo da Švedska ne može da uđe u NATO zbog blokade od strane Turske, zbog toga što ne želi da isporuči strane državljane – Turke, Kurde – Turskoj, jer smatra da će im biti političko suđenje organizovano. A od Bosne i Hercegovine se očekuje da svojim državljanima sudi u političkom procesu zbog volje nekog stranca”, komentirao je Tadić sudski proces protiv Dodika.

Nijedan zakon koji je donio neko ko nije ovlašten – ne može se smatrati zakonom, tvrdi Tadić. Dalje navodi da kada bi priznao Krivični zakon koji je izmijenio visoki predstavnik – to bi značilo, kako kaže, da radi suprotno svemu onome što je naučio kao student pravnog fakulteta, što je radio kao parlamentarac ili što je primjenjivao kao profesionalac pravnik.

“Po sva tri osnova, moje znanje, iskustvo i moj dignitet ne dopušta mi da kažem da je ovo što je napisao Schmidt izmjena Krivičnog zakona”, kategoričan je Tadić.

Govoreći zbog čega smatra da je proces Dodiku političke prirode, ističe da je to ‘pokušaj da se nasilno uzurpira funkcija visokog predstavnika od strane Schmidta koji nema saglasnost Vijeća sigurnosti UN-a, dodavši da je ‘PIC potpuno nebitan u svemu tome’.

Suđenje Bosni i Hercegovini

“Naravno da je RS i srpski narod tu vrstu ataka na institucije RS-a, prije svega, doživio kao napad na sebe. Ali je vrijeme pokazalo da je to u suštini suđenje BiH. Od odluke Suda BiH zavisi da li BiH jeste suverena država ili nije. Ako nije – zna se šta su posljedice. Ako jeste – opet se zna šta su posljedice. Ja vas uvjeravam, što se tiče javnosti u RS-u, da je ona spremna na obje opcije, sasvim ravnodušno spremna da prihvati i da šta god se uradi – RS pobjeđuje u ovom procesu. Ali jedino što je razlika je to što BiH neće pobijediti u tom procesu ukoliko bude donesena osuđujuća presuda”, poručio je Tadić.

Naglašava da je u Dodikovom slučaju suđenjem u Sarajevu ugrožena pravičnost suđenja, te se zato traži da se ono izmjesti u Banju Luku.

“Način na koji se dosad javnost u Sarajevu, pogotovo međunarodna, odnosila prema tom predmetu, i način na koji su pokušavali da izvrše utjecaj na Sud BiH, govori da neće biti pravičnog suđenja. Službenici američke ambasade, barem meni nije poznato, da dolaze u bilo koji sud u Banjoj Luci i da utvrđuju pravosudnu politiku. A čak i sami službenici suda više puta su govorili o tome kako službenici američke ambasade i OHR-a dolaze u Tužilaštvo i Sud BiH da bi se raspitivali o predmetima. To je nezakonit pritisak na te pravosudne institucije, i same izjave Schmidta i američkog ambasadora Michaela Murphyja govore o tome da oni žele osuđujuću presudu”, naveo je on.

Kaže i da ako bude izabran za sudiju Ustavnog suda BiH, ‘to znači da su umjesto stranih sudija došle domaće’.

“Predstavnici institucija RS-a su bili i više nego jasni. Prije bilo kakvog nastavka rada Ustavnog suda BiH, mora se omogućiti zamjena stranih sudija domaćim”, podvukao je Tadić.

Državna imovina

Što se tiče državne imovine, tvrdi da je to pitanje riješeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“Ne znam zašto se trvite oko tog pitanja, samo gubite vrijeme. Stvari su tu potpuno jasne – Ustavom Republike Bosne i Hercegovine postojalo je poglavlje dva koje se bavilo pitanjem imovine i davalo nadležnosti BiH na tom pitanju. Usvajanjem Ustava BiH u Dejtonu to je prestalo da bude ustavna materija i to više ne pripada nadležnostima BiH – pripada isključivo nadležnostima entiteta. A kako će to entiteti urediti – to je dato njima u nadležnost. Pokušaj da se od sporazuma o sukcesiji napravi pravni osnov za takvo nešto je potpuno besmislen. A ključnu zabunu je unio Ustavni sud BiH svojim presudama. Sudije koje su odlučivale nikad nisu pročitale sporazum o sukcesiji”, istakao je on.

Tvrdi i da RS ne blokira Ustavni sud BiH. Ona želi da ga sačuva, odbrani od onih koji hoće da ga koriste za reviziju Dejtonskog sporazuma, kaže Tadić.

Zakon o imunitetu

Na pianje zašto se baš sad donosi zakon o imunitetu u RS-u, odgovara:

“Znam da je taj zakon u nacrtu, siguran sam da će još biti mijenjan. A zašto sad – je više nego jasno. Kada nekom padne na pamet suluda stvar da nekom strancu kaže – idi upravljaj tom zemljom, a pritom nema nikakvu odluku koja stoji iza njega – onda morate i vi vanredne mjere da primjenjujete i da se branite od toga. Da sarajevska politička javnost nije ozbiljno shvatila Schmidta, nikad RS ne bi posezao za takvim zakonima. Jer bi postojao konsenzus da je to neko ko je potpuno van pameti, koga treba ignorisati”, objasnio je Tadić.

Navodi da ako se taj zakon primijeni retroaktivno u procesu Dodiku – to znači da prestaje, kako je naveo, maltretiranje s kojim sarajevsko pravosuđe ne zna kako da izađe na kraj.

“Mi želimo da pomognemo u tome da se smanji broj svađa između Sarajeva i Banje Luke i da sutra sudija tog suda prosto kaže – evo mi smo možda i mislili nešto u skladu s voljom međunarodne zajednice, ali očigledno postoji zakon koji nam onemogućava da nastavimo voditi ovaj postupak i ide svako svojoj kući. To je ponovo doprinos relaksiranju političkih odnosa u BiH, a ne zaoštravanje”, tvrdi Tadić.

On je kazao da ‘nema zakona koji može zaštiti bilo koga u slučaju neke konfliktne situacije’.

“Mi ne želimo ni pričati o tome. One koji napadaju RS i Dejtonski mirovni sporazum treba pitati zašto to rade. A mi se branimo kako znamo i možemo. Možda nekad griješimo, možda nekad to radimo perfektno, snalazimo se u prilikama u kojima jesmo. Međutim, oni koji nas napadaju zaista nemaju potrebe da to rade. RS i Dejtonski sporazum su formula kako se ovdje može živjeti u budućnosti u miru, sreći i blagostanju”, naglašava Tadić.

Srpski partizani

Ocijenio je netačnom konstataciju da se BiH protjeruje sa prostora RS.

“Pokušaj da neko otme 25. novembar srpskim partizanima, srpskim članovima ZAVNOBiH-a, čiji smo mi potomci većim dijelom, nije korektno. To je pokušaj da se gurne prst u oko”, zaključio je Tadić.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE