Radikalizam, terorizam, uvrede, optužbe i tako dalje. Sve u jednom pismu, na neočekivanoj adresi. Predstavnici Republike Srpske, s vodećih pozicija u državnom parlamentu i stranačkim odrednicom SNSD-a, požalili su se na sigurnosnu situaciju u BiH. Federacija navedena kao leglo radikalnih islamista, a bošnjačke stranke kao vođe nacionalističke politike. Pismo je izazvalo brojne reakcije u BiH, ali ne i odgovor onih kojima je adresirano.
Radikalizam, terorizam, nacionalizam. Ekstremno i opasno. Pamflet uvreda i optužbi na račun Bošnjaka. Sročeno u pismo, upućeno najvišim instancama SAD-a, a potpisano imenima zvaničnika SNSD-a iz državnog parlamenta. Stranke koja godinama negira sve što je američko, posebno sankcije koje su im već dugo jedina komunikacija.
„U Federaciji BiH postoje sela u kojima stanovnici provode šerijatski zakon. Dijelovi BiH naseljeni Bošnjacima i dalje su dom brojnim spavačkim ćelijama El-Kaide i ISIL-a koje bi potencijalno mogle biti aktivirane ako i kada stigne naređenje“.
Nakon pisma, MUP RS-a izlazi s novim podacima. U fokusu paradžemati – njih 120, kaže ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan (SNSD) te dodaje da ih prate, a kroz njih i „razvijanje ekstremno vehabijskog radikalizma“.
„To se ne može ničim opravdati, takav način i ta saznanja koja se plasiraju u javnosti, kao da se želi napraviti nered u državi. Trenutno BiH i naša sigurnosno-obavještajne službe drže to pod kontrolom“, tvrdi Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu kriminalističkih nauka.
Na udaru SNSD-a su i bošnjačke stranke. Optužbe za provođenje nacionalističke politike i pokušaj vladanja državom bez Srba i Hrvata.
„Najveća bošnjačka politička stranka izrazito je islamističke orijentacije. Eliminisanje ustavnih elemenata podjele vlasti, dakle, nezamislivo je za Srbe i Hrvate u BiH. Među onima koji pokušavaju da ukinu dejtonski kompromis su političari koji predstavljaju bošnjački narod u BiH“.
Pismo prepuno tvrdnji i teških kvalifikacija isključivo Bošnjaka izazvalo je brojne reakcije. U najkraćem, pismo, tvrde, puno laži, šovinističkih fraza i islamofobnih konstrukcija. Novo pismo, adresa ista, podaci će, tvrde, biti tačni.
„Ne spominju ni aparthejdski odnos prema Bošnjacima, Hrvatima i ostalim koji žive u bh. entitetu RS, kao ni činjenicu da u brojnim općinama u bh. entitetu RS slobodno djeluju neočetnički i neofašistički pokreti čiji je cilj fizički progon i istrebljenje muslimanskog i katoličkog stanovništva sa teritorije bh. entiteta RS“, kazao je zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma BiH Denis Zvizdić (NiP).
Obraćanje SNSD-a Senatu i Kongresu mnogi smatraju pokušajem prikrivanja posljednjih važnih izvještaja za BiH u kojima su upravo oni označeni kao predvodnici antiustavne i secesionističke politike. Opozicija iz RS-a zbunjena je i promjenom kursa. Od nepoželjne Amerike do adrese za žalbe.
„Oni imaju svog ministra sigurnosti, ministra Nenada Nešića, koji u svojim izvještajima u posljednje vrijeme uporno ponavlja kako je situacija u BiH sa sigurnosnog aspekta veoma dobra“, podsjeća Safet Kešo, zastupnik SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Delegat u Domu naroda BiH Džemal Smajić (SBiH) smatra kako je ovo komedija: „Ako postoji nekim slučajem neke terorističke ćelije u BiH, znamo ko upravlja njima, znamo ko im komanduje, znamo gdje se obučavaju, ali to je, bit ću potpuno otvoren i konkretan – Beograd“.
„Malo je teško shvatiti da pišete, pod navodnicima ili bez navodnika, nekome koga smatrate neprijateljem i da na taj način možda i skrećete pažnju s onoga što je ključno“, kaže Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Za predsjednika HRS-a Slavena Raguža, ovo su teške teme kako bi se odvratila javnost od onoga što je bitno.
Dok partneri iz Trojke žestoko odgovaraju, drugi dio koalicije, s dužim partnerskim stažom, za sada je bez komentara. Ali, uz spremnost da o sigurnosti raspravljaju u parlamentarnim klupama već sljedeće sedmice.
„To je sigurnosno pitanje BiH i ne samo ono što dugo vremena pričamo o ‘spavačima’ nego i svim drugim ugrozama koje potencijalno postoje ispred nas“, napominje predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Za političare u Federaciji, pismo uglavnom skandalozno. Za analitičare samo maska.
„Mislim da su se parlamentarci samo potpisali, dali su svoje ime i prezime, a da je pismo napisano u kabinetu predsjednika Republike Srpske. Cilj nije bio na pristojan ili nepristojan način informirati vlasti SAD-a, nego je pismo namijenjeno za unutrašnje političke potrebe u BiH“, zaključuje akademik Slavo Kukić.
Informacije koje niko nije tražio, na adresi koju niko nije očekivao. Ukratko, posljednji potez SNSD-a. Sadržaj je jasan. Nepoznato glavno pitanje: šta je, zapravo, bio cilj?
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.