BiHPromovisan izvještaj 'Toksični narativi koji guše slobodu izražavanja na Zapadnom Balkanu'

Promovisan izvještaj ‘Toksični narativi koji guše slobodu izražavanja na Zapadnom Balkanu’

Nezavisni pisci, novinari, aktivisti civilnog društva i drugi angažovani pojedinci u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji suočavaju se s nizom direktnih prijetnji i napada motivisanih nečijom željom da se njihov glas uguši.

Kao rezultat takvog stanja, prostor za slobodu izražavanja sve je manji, što podjenako utiče na medije, pisce i civilno društvo.

Tim povodom Međunarodni PEN centar u saradnji sa PEN centrom Bosne i Hercegovine i određenim regionalnim PEN centrima večeras je u Sarajevu promovisao izvještaj pod nazivom “Toksični narativi koji guše slobodu izražavanja na Zapadnom Balkanu”, autorica Lejle Turčalo i Belme Buljubašić.

– Govorimo o slobodi izražavanja u regonu koja podrazumijeva ne samo slobodu medija i novinara, već, prije svega, diskutujemo o tome na koji način se to sužavanje slobode dešava i prema piscima, odnosno onima koji su članovi PEN centra u regionu, uključujući BiH, Srbiju, Kosovo i Crnu Goru. Htjele smo da osvijetlimo da je problem sužavanja slobode govora problem ne samo medija i novinara nego i svih onih koji drugačije misle u ovom našem prostoru. Prema piscima se to uglavnom manifestuje na način da imaju probleme zbog toga što javno istupaju. Problem gušenja slobode izražavanja pisaca u regionu ne tiče se njihovog pisanja knjiga, oni zaprvavo vrlo često imaju problem zbog istupanja u medijima, za pisanje kolumni, itd. To je ključni problem sa kojim se suočavaju – kazala je Turčalo.

Navodi da je istraživanje pokazao da je potrebeno proširiti definiciju salobode izražavanja ne samo na prostor medija nego i pisaca, budući da su problemi zajednički.

– Druga bitina stvar, problemi su regionalni, nema velike razlike npr. između BiH i Srbije, izuzev što možda u Srbiji pisci i novinari trpe više pritisaka od tabloida, a u BiH više od botova na društvenim mrežama, ali u suštini vidimo da su problemi i ono sa čim se suočavaju manje više isti – kazala je Turčalo.

U istraživanju autorice se nisu bavile pojedinačnim medijima. U izjavama samih pisaca ne samo iz BiH, nego regiona, saznale su o iskustvima otkazivanja saradnje, zbog ličnih stavova.

– Poznati su neki od primjera i u BiH, ali veći je problem zapravo u medijima koji im otkazuju saradnju, jer mediji biraju pisce kao kolumniste, one sa kojim se slažu i čija agenda je vrlo slična. Ono što je ključni problem jeste to da oni mediji koji biraju takve pisce za svoje kolumniste trpe pritiske i političkih i ekonomskih moćnika – kazala je Turčalo.

Međunaroni Pen centar poziva vlasti u BiH, na Kosovu, u Crnoj Gori i Srbiji da u potpunosti podrže pravo na slobodu izražavanja i kreiraju okruženje u kojem je moguć dalji razvoj javne debate. Konkretno, mađunarodni PEN centar poziva vlasti da, između ostalih mjera, odmah okončaju glorifikaciju ratnih zločinaca, revizionističke narative, da javno osude sve akte nasilja i targetirane napade na pisce, da osiguiraju nepristrasne policijske istrage, da uspostave mehanizme zaštite novinara, da donesu zakone u domenu slobode izražavanja, da se reguliše govor mržnje ili drugi vidovi podsticanja na diskriminaciju ili nasilje i druge mjere.

Visoko.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE