Turska je u pregovorima s palestinskom grupom Hamas kako bi osigurala oslobađanje talaca koje je zarobila u Izraelu i odvela u Gazu, ali za sada “nema ništa konkretno”, izjavio je u srijedu ministar vanjskih poslova Hakan Fidan.
Fidan je u utorak kazao da Ankara razgovara o oslobađanju stranaca, civila i djece koje drži Hamas, i dodao da su “brojne zemlje” zatražile pomoć Turske u olakšavanju oslobađanja svojih državljana.
– Razgovori, rad na razmjeni zarobljenika se nastavlja. Postoje razgovori i sastanci koji se održavaju preko obavještajnih jedinica, ali u žaru prvih dana nije bilo moguće stvoriti okvir za to – kazao je Fidan predstavnicima turskih medija ove sedmice, navodi državna novinska agencija Anadolija.
Izrael je 2011. godine razmijenio stotine palestinskih zatvorenika kako bi dobio oslobađanje jednog izraelskog vojnika, Gilada Shalita, koji je bio u pritvoru pet godina. Neki Izraelci tada su kritizirali razmjenu kao previše nerealnu.
Zvaničnici tvrde da Hamas ima skoro 200 talaca u Gazi.
Fidan je dodao da su i druge zemlje, odnosno Katar, također bile uključene u pregovore s čelnicima Hamasa, koji se trenutno nalaze u Kataru.
– Također razgovaramo s našim prijateljima, kolegama tamo s vremena na vrijeme. Trenutno nema ništa konkretno. Amerikanci, Nijemci prenose zahtjeve za svoje građane. Bilo je onih koji su od prvog dana tražili našu pomoć u oslobađanju svojih građana – rekao je on.
Turska je u prošlosti podržavala Palestince, istovremeno podržavajući dvodržavno rješenje za decenijama star sukob s Izraelom. Ponudila je da posreduje u sukobu i poslala je humanitarnu pomoć u Gazu, koja je blokirana u Egiptu jer su granice ostale zatvorene.
Ankara također radi na popravljanju dugo zategnutih veza s Izraelom. Za razliku od Sjedinjenih Država i Evropske unije, Turska ne gleda na Hamas kao na terorističku grupu i ugošćuje njene članove.
Ankara, koja je prvobitno osudila pogibije civila i pozvala na suzdržanost, pooštrila je svoju retoriku protiv Izraela, tvrdeći da odgovor Izraela na akcije Hamasa iz Gaze predstavljao “masakr” i kršenje ljudskih prava i međunarodnog prava.
Oštro je eskalirala svoje kritike nakon eksplozije u utorak u kojoj su ubijene stotine Palestinaca u bolnici u Gazi, za koju su Palestinci okrivili izraelski zračni napad. Izrael navodi da su eksploziju izazvali palestinski militanti, prenosi Reuters.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.