BiHI kad ne odgovore da je istraga u toku, odgovore nedovoljno i...

I kad ne odgovore da je istraga u toku, odgovore nedovoljno i nedostatno

U Indeksu transparentnosti pravosuđa – istraživanju Transparency Internationala u BiH i BIRN-a BiH koje su nedavno proveli na osnovu odgovora pravosudnih institucija te podataka koje objavljuju na svojim internet stranicama – među najlošije rangiranim našlo se Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona. Provjeravamo zašto i je li to uopće tako. Šta o radu ove institucije kažu oni koji na kriminal i društveno neprihvatljive pojave ukazuju?

Za Transparency International, podaci do kojih su istraživanjem došli su poražavajući.

„Institucije koje bi trebale štititi prava građana – ustvari ih narušavaju. Kada govorimo o poštivanju Zakona o slobodi pristupa informacijama i uopćeno transparentnosti prema građanima, ona je na nezadovoljavajućem nivou“, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH.

Najlošije ocjene za transparentnost među provjeravanim tužilaštvima dobilo je ono u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. U toj instituciji analizom su, pisao nam je glavni kantonalni tužilac Zdenko Kovač, neugodno iznenađeni – tim više što, kako kaže, odnosima s medijima i javnosti pridaju veliki značaj: „Tužilaštvo nema nikakvih problema u komunikaciji sa najvećim brojem medija i novinara, iako kod rijetkih, ne nailazimo na razumijevanje iz nama nepoznatih razloga, niti imamo bilo kakav razlog da ne odgovorimo na novinarske upite ovisno o dopustivosti objave informacije, a sve kako se ne bi ugrozila istraga u pojedinim predmetima. Ponekad se pojavi problem u brzini traženja odgovora i informacije koja se traži, gdje se često, i pored dobijenih odgovora, izražava nezadovoljstvo, te se insistira na još nekim podacima osim onih službeno saopćenih“.

No, oni koji na kriminalne i koruptivne radnje ukazuju, kažu – nije im problem hoće li iz Tužilaštva HNK-a dobiti odgovor ili ne. Za redakciju portala Hercegovina.info, koja je posljednjih godina objavila stotinjak istraživačkih priča, problem je u sadržaju odgovora.

„Najčešći odgovor: Istraga je u toku. Iz toga mi ne možemo pisati nikakav članak. Dakle, oni i kad odgovore, odgovore nedovoljno i nedostatno“, tvrdi Kristina Peri urednica portala Hercegovina.info.

Najgore je, poručuje Perić, što priče ne dobijaju svoj epilog. Krivične prijave njena redakcija je podnosila za otkrivene afere kroz priče. Samo je jedna priča, ona o direktoru jedne osnovne škole u Mostaru koji je drugoj osobi pomogao u krivotvorenju dokumenata kako bi došao do određene pozicije na poslu i koji je ostao direktorom uprkos pravomoćnoj presudi – dobila kraj. Upitan, u najmanju ruku.

„Mi smo to prijavili Tužilaštvu uz sve navode, a mi smo dobili obavijest iz Tužilaštva da je istraga obustavljena“, podsjeća Perić.

Slično je i iskustvo Marina Bage, koji je u ime mreže nevladinih organizacija Tužilaštvu HNK-a podnosio krivične prijave zbog deponije Uborak i trovanja građana, pročistača otpadnih voda u Mostaru, prevara na lokalnim izborima, te protivzakonitog rada u zdravstvu. Prva takva podnesena prijava stara je sad već pet godina. Odogovor je za sve uvijek isti – istraga je u toku.

„Istrage da toliko dugo traju za vrlo jasne slučajeve korupcije, protivzakonitog djelovanja, gdje možete sve provjeriti u roku jednog dana – zaista je neprihvatljivo“, kaže on.

Bago kaže da Tužilaštvo HNK-a ima kvalitetan kadar, koji bi znao šta uraditi u većini prijavljenih slučajeva. No, druga stvar je, dodaje, ko bi bio optužen – visoko pozicioniran političar, privrednik – jasno je da je Tužilaštvo pod teškom kontrolom i da ne mogu raditi.

Slična je ocjena i novinarke Perić. Pravosuđe je, kaže, najveći kočničar našeg društva i dok ne budu promijenjeni ključni ljudi, upozorava ona, napretka nema.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE