Zenica: Panel diskusija o odluci VSTV-a o vjerskim obilježjima u pravosudnim instuticijama

525

Panel diskusija u vezi s odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća u vezi s vjerskim obilježjima u pravosudnim instuticijama održana je u Zenici, javlja Anadolu Agency (AA).

Organizator panel diskusije je Asocijacija “Fatma”, a svrha je reakcija na zaključak Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama uposlenicima i strankama u pravosuđu.

Uvodne riječi na panel diskusiji imali su Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde Bosne i Hercegovine, Kenela Zuko, poslanica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednica Asocijacije “Fatma” BiH te hfz. Mevludin ef. Dizdarević, imam Ensar džamije i viši asistent na Islamskom pedagoškom fakultetu Univerziteta u Zenici.

Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde Bosne i Herecegovine rekao je za Anadolu Agency (AA) kako je zaključak VSTV-a provokacija.

“Odluka, odnosno zaključak VSTV-a je jedno staro pitanje i ni na jedan način VSTV nije tretirao i donio novu odluku. Pitanja i zaključak koji su donijeli iz zakona o sudovima u entitetima i Bosni i Hercegovini je pitanje koje se odnosi generalno na zabranu isticanja vjerskih simbola za nosioce pravosudnih funkcija i to je jedno proizvoljno tumačenje koje se ne odnosi na hidžab i niko to ne može zabraniti, jer je pravo nošenja hidžaba zagarantovano međunarodnim dokumentima te Ustavom BIH i ovo je nepotrebna provokacija”, rekao je Pivić.

Hfz. Mevludin ef. Dizdarević rekao je kako se kroz odluku VSTV-a ne radi samo o zabrani nošenja hidžaba za žene nego da zabrana zahvata i muškarce.

“Ne radi se ovdje samo o zabrani hidžaba za žene nego i zabrana muslimanima, muškarcima odlaska na džumu što smatramo lošim. Ova interpretacija zakona od strane VSTV-a ima mnogostruka diskriminatorna značenja, a ponajviše na dvije skupine, muslimanke koje nose mahramu koje moraju da biraju ili posao ili očuvanje vjerskog identiteta te za muslimane je neodlazak na džumu velika stvar”, objasnio je Dizdarević.

Kenela Zuko, poslanica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednica Asocijacije “Fatma” BiH izjavila je kako se radi o zaključku koji će VSTV morati vjerovatno povući.

Nakon uvodnih riječi koje su dali gosti na panel diskusiji, veliki broj prisutnih građana i građanki te pripadnika političkog, društvenog i vjerskog života dali su svoj doprinos panel diskusiji pitanjima ili zaključcima.

Na kraju diskusije, doneseni su prijedlozi zaključaka koji kažu da hidžab nije vjersko obilježje, nego izbor identiteta i dostojanstva žene koja ga nosi te da zabrana nošenja hidžaba znači kršenje ljudskog prava te zadiranje u privatnost. Podržane su zakonom zabranjena isticanja pripadnosti vjerskoj i drugoj grupaciji te je ukazano na potrebu definiranja vjerskih, političkih i nacionalnih obilježja uz konačan zaključak da ženama u BiH ne smije biti zabranjeno da rade u pravosudnim institucijama zato što nose maramu koja je vezana za njihov identitet te će ovi prijedlozi zaključaka biti poslani nadležnim instuticijama.