Jevgenij Prigožin se možda hvalio da ima lojalnost svih 25.000 pripadnika svoje plaćeničke vojske, ali izgleda da se to moglo promijeniti jednakom brzinom kao što je i nestala pobuna Wagner grupe. U online porukama koje je analizirao BBC Verify, Wagnerovi vojnici i njihova rodbina bjesnili su protiv Prigožinove odluke da zaustavi svoj dramatični marš na Moskvu i da se povuče iz zarobljenog grada Rostova. “Hrabro zauzimanje teritorija uništio je Wagner PMC vlastitim rukama. I zeznuo svakoga koga je mogao”, ljutio se jedan online korisnik (koji tvrdi da je Wagnerov borac) na Telegram kanalu sa 200.000 pratilaca.
“Bila je to još jedna besmislena pobuna”, dodali su.
Telegram je platforma društvenih medija po izboru Wagnerovih vojnika i proratnih krugova u Rusiji, koja im omogućava, često anonimnu, komunikaciju sa hiljadama pratilaca u isto vrijeme.
Upravo je tu Prigožin odlučio da objavi svoj takozvani “Marš pravde” protiv ruskog režima, ali je to sada postalo mjesto gdje su se mnogi okrenuli protiv njega.
Mark Krutov, novinar Ruske službe RSE/RL, ima pristup grupnim razgovorima Telegrama koje koristi rodbina Wagnerovih boraca. Neke od njihovih poruka podijelio je sa BBC-jem.
“Jednostavno su izdani”, napisala je jedna žena. “Vjerovala sam Prigožinu, ali ono što je uradio je nečasno.”
“Nije trebao ovo da uradi. Ovo je čista izdaja”, složio se drugi korisnik.
Prigožin je dugo uživao veoma glasnu podršku mreže pro-Wagnerovih influensera. Mjesecima su zagovarali njegove akcije i napadali njegove protivnike u Ministarstvu odbrane – posebno njegovog zakletog neprijatelja, ministra odbrane Sergeja Šojgua.
Ali dok se Wagnerova pobuna razvijala, njihova reakcija je bila iznenađujuće utihnuta. Dvije najveće grupe, Grey Zone i Reverse Side of the Medal – sa skoro 900.000 pratilaca – nisu žurile da podrže njegove postupke, umjesto toga ciljajući na razumno neutralnu sredinu krivljenja antagonizma gospodina Šojgua i njegovih lojalista za krvoproliće.
Drugi su našli utočište u teorijama zavjere.
Wagner PMC Briefs je kanal koji je Prigožin potvrdio kao zvaničnu stranicu Wagnera kojom upravlja jedna od njegovih trupa. Napominje se – što ih i čudi – da kada je ruski predsjednik Vladimir Putin osudio pobunu, nije pomenuo nikoga po imenu. “[Putin] nije imenovao “pobunjenike i izdajnike,” kaže se. “Možda je to bilo da se dozvoli Prigožinu da sam kazni one koji su krivi za stvarnu izdaju koja je rezultirala neuspjehom [ruske invazije na Ukrajinu]?
Teorija da su se Putin i Prigožin urotili da izvedu pokušaj državnog udara kako bi “testirali lojalnost ruske elite” brzo je stekla popularnost na društvenim mrežama.” Djevojke, mislila sam da je možda sve orkestrirano da se ukloni Šojgu, ali preko Prigožina, da Putin to ne bi morao sam da uradi?” napisala je žena na chatu rodbine Wagner.
Volodymyr Fesenko, šef Centra za primjenjena politička istraživanja Penta u Kijevu, ne slaže se s tim.
“Ako je iscenirano, zašto? Da svi vide koliko je Putin slab?” rekao je. “Ono što se dogodilo bilo je javno poniženje Putina. A Prigožin? Djelimično je izgubio reputaciju: demonstrirao je moć, a onda se jednostavno povukao.” Ali Prigožinov posljednji javni komentar na dan pobune, snimljen je nakon što je pristao da se povuče, i dalje podstiče spekulacije na internetu. “Danas smo imali dobar rezultat,” rekao je. “I sve razveselio.”
Visoko.ba/federalna.ba/BBC
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.