Prvi put u modernoj historiji Turske, 28. maja održaće se drugi krug predsjedničkih izbora, budući da niti jedan od tri ponuđena kandidata nije osvojio potrebnu većinu glasova. O krajnjem ishodu izbora mogli bi odlučiti glasači trećeplasiranog kandidata Sinana Oana. Što se tiče parlamentarnih izbora, Narodni savez predvođen vladajućom Strankom pravde i razvoja osigurao je većinu u parlamentu, možda je to plus za AKP i Erdoana?
Građani Turske ponovo će na izbore za dvije sedmice. Nakon prvog kruga, niti jedan od kandidata: Redžep Taip Erdoan, Kemal Kiličdarolu i Sinan Oan nije dobio 50 posto glasova. Erdoan je bio blizu pobjede sa 49,51 posto glasova, Kiličdarolu iza njega sa 44,88 posto. Nešto više od pet posto glasova pripalo je Sinanu Oanu, što znači da će prvoplasirani i drugoplasirani u novi krug, da odmjere snage, odnosno glasove još jednom.
“Ako je naša zemlja glasala za drugi krug izbora, to je uredu. Snažno vjerujemo da ćemo nastaviti služiti našoj naciji narednih pet godina”, poručio je Erdoan.
“Tokom narednih 15 dana s našim narodom ćemo se boriti da donesemo zakon i pravdu. Naš narod bi trebao biti uvjeren da ćemo apsolutno pobijediti i donijeti zemlji demokratiju”, rekao je Kiličdarolu.
Pet posto glasova Sinana Oana moglo bi biti ključno u drugom krugu, tačnije, njegovi glasači mogli bi presuditi između Erdoana i Kiličdarolua, zavisno od toga koga Oan odlučni podržati.
Sinan Ogan je rekao je da može podržati glavnog opozicionog kandidata Kemala Kiličdarolua u drugom krugu samo ako pristane da ne ponudi nikakve ustupke prokurdskoj stranci. Njegova partija u koaliciji je u parlamentu s AKP-om, pa će razvoj događaja biti zanimljiv. Takođe je zanimljiv i priliv glasova Erdoanu i Kiličdaroluu. U prvom krugu izbora Kiličdarolu imao je prednost u Ankari i Istanbulu, kao i na većem dijelu turske obale, dok je Erdoan veći broj glasova skupio iz potresom pogođenih oblasti.
“Istrajna je turska demokratija, to pokazuje visok odziv glasača na izborima. Ali Turska ne ispunjava osnovne principe demokratskih izbora. Centralni politički i društveni akteri su u zatvoru, protivno presudama Evropskog suda za ljudska prava. Medijske slobode su ozbiljno ograničene i vlada klima autocenzure. Dakle, Turska je daleko od uslova za pravednu izbornu kampanju”, rekao je šef delegacije PACE Frank Schwabe.
Na uporedno održanim parlamentarnim izborima Narodni savez koji čini Erdoanova Stranka pravde i razvoja osigurao je većinu osvojivši 322 od ukupno 600 zastupničkih mjesta. Opoziciona koalicija Nacionalni savez, koju čini šest stranaka, uključujući sekularnu Republikansku narodnu stranku, koju je osnovao Ataturk, ima 213 mandata.
“Za drugi krug predsjedničkih izbora Erdoan ima veliku prednost. Ne samo da je blizu praga od 50 posto, nego je tu i činjenica da je njegova alijansa dobila većinu u palamentu što mu daje veoma snažne argumente za pobjedu u drugom krugu. Tako da izgleda da ćemo za dvije sedmice imati isto što smo imali i ranije u Turskoj”, ocjenjuje politički analitičar Can Selcuki.
Najneizvjesnija je ovo predsjednička utrka u proteklih 20 godina. Velika je odluka pred biračima jer ne samo da odlučuju ko će voditi Tursku već i ko će njom upravljati, ko će zemlji vratiti stabilnost u ekonomskom smislu. Izbore prati i ostatak svijeta, jer je Turska globalni igrač, balanser između Rusije i SAD-a, Istoka i Zapada. Nimalo laka odluka je na 64 miliona birača, Erdoan čvrsta ruka i poznat teritoriji ili Kiličdarolu parlamentarni sistem i korak bliže ka Evropskoj uniji, šta će odlučiti vidjećemo 28. maja, u drugom krugu predsjedničkih izbora koji su postali referendum: za Erdoana ili protiv njega?
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.