PreporukaAurora Australis obasjala nebo u spektakularnom "solarnom tsunamiju"

Aurora Australis obasjala nebo u spektakularnom “solarnom tsunamiju”

Novi Zeland svjedočio je “solarnom cunamiju” aktivnosti u svemiru koji je oduševio lovce na Auroru širom zemlje, jer se južna svjetlost pojavila u gradovima koji obično ne mogu uživati u njima.

U ponedjeljak navečer, lovci na svjetlo su masovno na društvenim mrežama dijelili slike ljubičaste, narandžaste i zelene svjetlosti koja je preplavila brda Christchurcha, Wellingtona i Aucklanda. Neuobičajeno visok nivo aktivnosti solarne oluje značio je da se Aurora Australis mogla vidjeti dalje na sjeveru nego što se svjetla obično vide, i u gradovima u kojima bi ih svjetlosno zagađenje obično činilo nevidljivima.

„Solarni cunami“ koji je izazvao aurore na noćnom nebu dostigao je nivoe koji na Novom Zelandu nisu viđeni od 2017. godine, rekao je Devlin Lynden, projekt menadžer projekta Solarni cunami Univerziteta Otago, koji dokumentuje solarne oluje i aktivnosti kako bi modelirao njihove potencijalne efekte na energetsku infrastrukturu Novog Zelanda. Projekat Solarni cunami mjeri promjenjive “nanotesla” – jedinice pomaka u magnetskom polju. Iako bi osnovno kretanje moglo biti oko 20 nanotela, Lynden je rekao da su u ponedjeljak navečer izmjerili promjene “u režimu od oko 600 nanotela, što je onoliko koliko smo vidjeli od septembra 2017. godine”.

Ti isti solarni uslovi izazvali su neuobičajene aurore na sjevernoj hemisferi u nedjelju uvečer – sa aurorom borealis dokumentovanom širom Irske, dijelova Ujedinjenog Kraljevstva i u do 30 američkih država. Na Novom Zelandu, tokovi svjetlosti oduševili su posjetitelje, od kojih mnogi nikada ranije nisu uhvatili ovaj fenomen. “Prvi put sam vidio auroru, ikada”, rekao je jedan fotograf, Chris Lierhiemer, dok je dokumentirao zelena svjetla koja se nadvijaju nad lučkim brdima Krajstčerča.

Aurore izazivaju poremećaji kao što su sunčeve baklje ili oluje na površini sunca. Najnovije su uslijedile nakon što je sunce pustilo ogroman nalet energije u petak. Nasilni solarni poremećaji mogu gurnuti ili povući Zemljino magnetno polje, izvući ga iz oblika, a zatim ga vratiti na mjesto. Ti pomaci stvaraju valove koji se kreću kroz Zemljinu atmosferu, a elektroni mogu jahati tim valovima, sudarajući se jedni s drugima i stvarajući ispiranje svjetlosti i boja na nebu.

“Ovakvi događaji su usredsređeni na Zemljine polove, tako da ako će se desiti događaji na jednom polu, sigurno će se desiti i na drugom polu”, rekao je Lynden.

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/The Guardian


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE