Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj starijih ljudi širom svijeta je u porastu. Sa produženjem životnog vijeka raste i potreba za održavanjem zdravlja i dobrog samopoštovanja u starosti. Korisnici bečkog staračkog doma Atzgersdorf, redom osamdesetogodišnjaci, pronašli su svoj recept za ispunjen dan – proizvodnju piva. Projekt, koji je započet s ciljem poboljšanja motoričkih i kognitivnih sposobnosti, penzionerima donosi zadovoljstvo, ali prije svega dobru zabavu i raspoloženje.
Proizvodnja piva pokrenuta je u podrumskim prostorijama doma prije dvije godine.
Štićenici doma uključeni su u čitav proces proizvodnje, od kuhanja piva do etiketiranja boca. Zajedno s kuharom doma drobe slad, pasiraju ga, prate temperaturu, kuhaju ječam, fermentiraju pivo i toče ga u boce. Otkako su započeli s proizvodnjom, stanovnici doma napunili su 15.000 boca. Nedavnim proširenjem proizvodnje godišnje će se umjesto 6.000 moći proizvoditi 12.000 boca piva. Dom je dobio i novi prostor za degustaciju u kojem će moći uživati stariji građani iz cijelog naselja. Pivom će se također moći opskrbljivati i ostali bečki domovi te klubovi penzionera.
U ponudi je lager pivo ćilibarske boje “Oma” (njem. baka) i “Opa” (njem. djed) te svijetlo pivo “Hellga” i “Hellmut”. U proizvodnji su korištena četiri prirodna sastojka: bečka planinska izvorska voda, hmelj, kvasac i slad. Pivnica je uređena u industrijskom stilu i prilagođena za osobe s invaliditetom i za starije osobe.
Projekt je doživio uspjeh i izvan granica Austrije. O ovom zanimljivom projektu izvještavale su bavarska, francuska i američka televizija.
Bečki starački domovi također proizvode svoj med, mješavine začina, pečene orahe i prave kolače u svojoj slastičarnici. Svi proizvodi se mogu kupiti u maloprodajnim objektima u domovima.
Udruženje bečkih staračkih domova ima tridesetak domova i 150 penzionerskih klubova koji nude preko 15.000 programa za osobe starije životne dobi: sportske, zabavne, kreativne, plesne i mnoge druge radionice tokom cijele godine, saopćio je Eurocomm-PR Sarajevo – Mreža za međunarodnu komunikaciju Grada Beča.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.