Na relaciji Ankara – Atina nove varnice i napetosti. Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan zaprijetio je – Ankara neće sjediti skrštenih ruku ako Grčka nastavi s naoružavanjem otoka u Egejskom moru. Dodatno je time Erdogan eskalirao retoriku protiv Grčke.
“Počeli smo proizvoditi vlastite rakete. Ta proizvodnja je naravno zastrašujuća za Grke. Vi kažete Tajfun, Grk se uplaši. Kažu ‘to može pogoditi Atinu’. Naravno da hoće, ako ne ostanete mirni, ako pokušate kupiti nešto da se naoružate od Sjedinjenih Država i drugih zemalja, zemlja poput Turska naravno neće mirno gledati, ona mora uraditi nešto.”
Turska je u oktobru testirala balističku raketu kratkog dometa Tajfun domaće proizvodnje. Projektil je probno ispaljen iznad Crnog mora. Pogodio je metu na udaljenosti od oko 560 kilometara, što je dvostruko veći domet od sadašnjih projektila u turskom arsenalu. Grčkoj je ranije upozorenje uputio i turski ministar vanjskih poslova, te pozvao Atinu da prestane militarizirati egejske otoke.
“Ili će Grčka napraviti korak naprijed po ovom pitanju i pridržavati se dogovora ili ćemo mi uraditi sve što je neophodno. To je razlog zbog kojeg je naš predsjednik rekao ‘jedne noći, iznenada’. Nemoguće je da mi ostanemo šutjeti, imuni protiv prijetnji koje su nam upućene.”
Svoju retoriku, turska je intenzivirala posljednjih mjeseci, pogotovo od kada je Atina počela jačati svoju vojnu prisutnost na otocima u Egejskom moru, blizu turske obale. Grčka ne samo da instalira opasno oružje na tim otocima, već ponekad izvodi i vojne vježbe. Dok Ankara tvrdi da je militarizacija u suprotnosti sa nekoliko potpisanih ugovora, iz Atine ističu da imaju pravo na otocima stacionirati neke trupe, te da oružje nije usmjereno protiv Turske.
“Gospodin Erdogan mora znati da se naša zemlja ne može ni maltretirati niti zastrašivati. Gospodin Erdogan misli da koliko god puta on ponovi neracionalno i nepravedno, da to može učiniti racionalnim i pravednim. To se neće dogoditi”, kazao je glasnogovornik vlade Grčke Giannis Oikonomou.
Grčka je sada, kao i više puta ranije, pozvala Tursku da prestane dovoditi u pitanje njen suverenitet nad grupom otoka u blizini turske obale uključujući Rodos i Kos.
“Naša zemlja je apsolutno odlučna, uvijek pripremljena, spremna, da zaštiti međunarodnu legalnost, da zaštiti svoj suverenitet i svoja suverena prava”, dodaje Oikonomou.
Nikos Dendias, ministar vanjskih poslova Grčke kaže: “Neprihvatljivo je i univerzalno osuđeno da saveznica, članica NATO-a, prijeti Grčkoj raketnim napadom. Sjevernokorejski stavovi ne mogu i ne smiju ući u sjeverno-atlanski savez.”
Ranije je Atina zatražila od zapadnih saveznika da stanu na kraj zapaljivoj retorici Turske, upozorivši da riskiraju situaciju sličnu onoj u Ukrajini. Iz Evropske unije izražavaju zabrinuti zbog Erdogaovih komentara, dok ih Vašington ocjenjuje beskorisnim. I jedni i drugi tvrde – grčki suverenitet nad otocima ne dolazi u pitanje.
“Eslakacije provokativnih izjava je posebno za žaljenje u vrijeme kada su jedinstvo i saradnja među članicama NATO-a najpotrebniji. Pozivamo saveznike da izbjegavaju prijetnje i provokativnu retoriku. To će samo podići tenzije i omesti nas sa svrhe jedinstva koje nam je potrebno da se suočimo sa brojnim izazovima, od kojih je najvažnija prijetnja sa kojom se savez potencijalno suočava iz Rusije”, istakao je Ned Price, glasnogovornik State departmenta.
Međusobno neprijateljstvo u odnosima historijskih rivala, Turske i Grčke, dvije članice NATO-a, nije ništa novo. Već desetljećima se ne slažu o mnogim pitanjima – od granice na moru do podijeljenog Kipra. Od 1970. godine u najmanje tri puta zamalo da nisu zaratili. Na rubu sukoba zadnji put bili su prije dvije godine. Tada su cijelo ljeto grčka i turska mornarica pratile jedna drugu u Egejskom moru i na istoku Mediterana, nakon što je Turska tamo poslala istraživački brod da traži podmorsku naftu i gas u vodama koje Grčka smatra svojim prema međunarodnom pravu. Iz Ankare su naveli da neće odustati od istraživačkih aktivnosti u tom području. Stoga su postojeće tenzije samo nastavak sukobljenih stavova.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.