PreporukaUz đuđu, u procesu priznavanja su još posavska kukmasta i potkozarska kokoš

Uz đuđu, u procesu priznavanja su još posavska kukmasta i potkozarska kokoš

Društvo za uzgoj i zaštitu sitnih životinja „Dobojski odgajivač“ organizovalo je ovom gradu je 9. međunarodnu i  14. međugradsku izložbu sitnih životinja. Predstavljeno je više od 650 primjeraka golubova, peradi i kunića, a proglašeni su i šampioni izložbe. “Dobojski odgajivač” uskoro bi mogao postati vlasnik zaštićene autohtone sorte „bosanska đuđa“.

Uprkos enormnom povećanju cijena hrane te sredstava za tretman i liječenje, ovaj hobi u BiH, zahvaljujući ljubavi i entuzijazmu odgajivača, uspješno opstaje.

„Imam oko 150 koka iz matičnog jata, raznih vrsta, i oko sto pilića. Imam sedam-osam vrsta golubova, imam zamorce, paunove…“, kazao je Velibor Trivičević, predsjednik prnjavorskog Udruženja za uzgoj i zaštitu sitnih životinja Feniks.

Edin Jabandžić, predsjednik Saveza za uzgoj i zaštitu sitnih životinja BiH, kazao je kako godinama u kontinuitetu drže broj od 22.000 prstenova te da se on ne smanjuje.

Već nekoliko godina u dobojskom Društvu rade na standardizaciji i evropskoj zaštiti autohtotne bosanske đuđe.

„Bosanska patuljasta koka đuđa, kako sam naziv kaže, malog je uzrasta, jako temperamentna. Godišnje nosi do 220 jaja“, ističe Adis Ajanović, član „Dobojskog odgajivača“.

Standardizacija rase nije nimalo jednostavan zadatak, pričaju nam odgajivači.

Đuro Mitraković, predsjednik Sudijske organizacije pri Savezu BiH, pojasnio je kako se kokama gledaju kljun, krijesta, glava, trup, prsa, mamuze, krila, rep.

„Za priznanje rase treba da izležemo sto malih đuđa i da od toga napravimo selekciju, da imamo 32 đuđe koje ćemo iznijeti na jednu izložbu, ali te 32 đuđe moraju biti kao jedna“, kazao je Edin Mujkanović, potpredsjednik Saveza za uzgoj i zaštitu sitnih životinja BiH.

BiH trenutno ima osam zaštićenih rasa golubova, od čega sedam s evropskim priznanjem, dok je jedna rasa u procesu priznavanja. U kategoriji koka na nivou Saveza priznata je rasa bosanski pjevač, dok su, uz bosansku đuđu, u procesu priznavanja posavska kukmasta i potkozarska kokoš.

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE