BiHHoće li Vijeće ministara BiH produžiti zabranu izvoza peleta?

Hoće li Vijeće ministara BiH produžiti zabranu izvoza peleta?

U Sloveniji je pao snijeg, a temperatura je pala na -4 stepena. Prve pahulje zabilježene su i u Hrvatskoj, a pitanje je dana ili sata kada će snijeg obijeliti i u Bosni i Hercegovini.

Zima je, dakle, na pragu, zbog čega je trenutno najveća briga bh. građana kako će je dočekati, kako će se grijati i koliko novca u te svrhe moraju izdvojiti. Grijanje na struju nije povoljno, ove godine još manje je, čini se, grijanje na pelet.

U odnosu na prošlu godinu, tona peleta je duplo skuplja. Trenutno, oko 700 maraka. Istovremeno, sve glasnije su najave proizvođača da će koštati i hiljadu maraka, što bi bio novi, težak udarac na ionako tanke novčanike građana. Dok oni negoduju, negoduju i prozivođači – zbog zabrane izvoza, koja je i dalje na snazi.

A zabrana izvoza peleta i ogrjevnog drveta važi do 24. septembra. Do tada bi Vijeće ministara Bosne i Hercegovine trebalo da tu odluku, eventualno, produži za tri naredna mjeseca. To je želja građana, a zahtjev proizvođača je suprotan.

“Kada 31.12. omoguće da možemo izvoziti, kome ćemo izvoziti? U Evropi su ili kupili deke ili su nabavili neku alternativu. U januaru se ne kupuje drvo. Znači, ovo je drvo osuđeno na propast ukoliko dođe do produženja zabrane”, ističe Sulejman Šušić, direktor kompanije Biobnrik Sanski Most.

“Ako se zabrana izvoza ne produži, ako izovoz krene od 24. septembra, očekivati je da na domaćem tržištu neće biti dovoljna količina peleta. U toj situaciji uopšte neće biti bitna cijena po kojoj se prodaje pelet nego će biti bitno samo da ga ima. A ako se zabrana produži do kraja godine, kako je Vlada Federacije predložila Vijeću ministara, možemo očekivati da će peleta biti dovoljno i da se cijena neće mijenjati u odnosu na trenutnu – 700-750 maraka po toni”, ističe Muhamed Helać, menadžer kompanije Drvosječa.

“Što se tiče samih zaliha, što se spominje u javnosti, to uglavnom nije tačno. Ne mogu da garantujem da poneki proizvođači nemaju zalihe, što je, mogu reći, i legitimno. Međutim, u zadnje dvije sedmice sam obišao desetak proizvođača koji nemaju zalihe. Direktno pelet kako ide iz proizvodnje tovari se u kamione, ide na tržište”, navodi Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u BiH.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE