Ovim Prijedlogom predviđeno je da pripadnici islamske, katoličke, pravoslavne i jevrejske vjere, kao i pripadnici ostalih vjera u BiH imaju pet neradnih dana u vrijeme vjerskih praznika.
Zastupnik SNSD-a Nikola Špirić tražio je da se ovaj Prijedlog skine sa sjednice predlažući da se ponudi cjelovit zakon.
“Biti u stanju donijeti zakon o vjerskim praznicima, a ne biti u stanju donijeti zakon o državnim praznicima nije dobro. Neka Vijeće ministara BiH ponudi zajedno ta dva zakona“, kazao je Špirić.
On je istakao da bi se eventualnim usvajanjem Prijedloga zakona o vjerskim praznicima poslala ružna slika, odnosno da BiH nije sekularna država.
“Mislim da ćemo napraviti najmanje štete ako se tačka povuče. Ovim se šalje poruka da je BiH vjerska država”, kazao je Špirić.
Špirić je dodao da nije mudro i pametno 25 godina poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma poslati poruku da je BiH vjerska država.
SDS-ova zastupnica Aleksandra Pandurević kazala je kako ne može vjerovati da zastupnici SNSD-a predlažu zakon o državnim praznicima.
“Samo se pitam šta će im na ove izjave reći Milorad Dodik“, rekla je Pandurević.
Za skidanje ove tačke dnevnog reda bio je i zastupnik SDP-a Denis Bećirović koji je kazao kako u obrazloženju Prijedloga stoji da BiH nema zakon o državnim praznicima. On smatra kako bi ovo bilo samo “in memoriam” zakonu o državnim praznicima.
I zastupnik SDA Šemsudin Mehmedović podržao je skidanje ove tačke s dnevnog reda ističući kako je ovaj zakon diskriminatoran i kako je upitno je li pet plaćenih slobodnih dana prava mjera s obzirom na to da u BiH stanovnici slave sve vjerske praznike.
Zastupnik Zaim Backović rekao je kako osoba koja je pravila Prijedlog zakona ne poznaje Dejtonski mirovni sporazum.
“Tražim da se ova tačka povuče s dnevnog reda, jer će raspravom, usvajanjem ili ne usvajanjem dovesti do konfuzije. Zna li uopće Ministarstvo civilnih poslova BiH koliko mi imamo religijskih zajednica u BiH? Nije u BiH samo riječ o islamu, katoličanstvu i pravoslavlju“, rekao je Backović.
Kolegij Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na prijedlog Ustavnopravne komisije skinuo je Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH i Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, čiji su predlagači zastupnici iz klubova SNSD-a i SDS-a.