BiHU Živinicama Dan žalosti zbog utapanja dvojice mladića

U Živinicama Dan žalosti zbog utapanja dvojice mladića

U Živinicama je u ponedjeljak proglašen Dan žalosti. Reakcija je ovo vlasti zbog utapanja dvojice mladića u jezeru Bašigovci čija tijela su, nakon velikih napora ronilačkih službi, pronađena jučer u jutarnjim satima. Mladići su se, prema riječima, očevidaca nesretnim slučajem utopili prije dva dana.

Danas na jezeru Bašigovci kod Živinica mir i tišina. Iako je prije nekoliko dana ovo mjesto bilo puno kupača i posjetitelja, nakon utapanja dvojice mladića iz Živinica, uspjeli smo sresti samo jednog mještanina. Kaže da pamti vrijeme kada je, nakon ekspoatacije uglja, nastalo ovo jezero te da zna koliko može biti opasno.

„Ko nije plivač, vrlo je opasno. A ovi momci, nažalost, oni su se vraćali s posla, iz firme i tu da malo odmore i da se okupaju. Najvjerovatnije su bili slabi plivači“, priča nam jedan mještanin Bašigovaca kod Živinica.

Jedan od osam ronilaca koji su bili uključeni u potragu za tijelima osamnaestogodišnjaka i tridesetčetvorogodišnjaka iz Lukavice Gornje kod Živinica kaže da su ovakva jezera opasna i za plivače, a posebno za one koji ne znaju plivati.

„Momci su bili neplivači. Samo dno ovog dijela jezera je jednim dijelom šljunkovito, muljevito i nagnuto. Vjerovatno su oni polako išli prema tom dijelu jezera i čim su izgubili podlogu pod nogama, došlo je do samog utapanja“, kaže Bilal Šarić, predsjednik EKO ronilačkog kluba invalida Lukavac.

Spasioce na kupalištima, prema Zakonu o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, dužni su osigurati vlasnici. No, primjera radi, na području Tuzlanskog kantona spasilačku službu imaju samo Panonska jezera, a na svim drugim kupalištima građani su prepušteni sami sebi. Mnogi smatraju da bi nesretne situacije poput ove u Bašigovcima mogle biti alarm nadležnima da se nešto uradi u vezi s tim.

„S obzirom na to da smo kanton koji ima poprilično dosta vodenih akumulacija na kojima se veliki broj naših sugrađana tokom ljeta kupa, sigurno da moramo imati i jake timove koji u ovakvim situacijama mogu priskočiti u pomoć“, smatra Šarić.

„Teško je sada očekivati da se odjednom stvore uslovi za sve, ali trebalo bi i bilo bi poželjno da nešto naučimo iz ove tragedije i da se gradske vlasti, ali i sve druge – institucionalno, koliko su u mogućnosti – uključe da jezera imaju spasioce“, poručuje Sejfo Begić, aktivist u Kajak-kanu klubu Bašibegovci u Bašigovcima.

A do tada, preporuke ronilaca i aktivista pri vodenim sportovima su jasne. Građani moraju imati na umu da se kupaju na vlastitu odgovornost, a ukoliko žele sačuvati zdravlje i u konačnici život, trebali bi pri ulasku u vodu obratiti pažnju na razliku temperature vode i tijela. U vodu nikada ne ulaziti u alkoholiziranom stanju, omogućiti sebi, ukoliko su plivači, mjesto za odmor, a ukoliko su neplivači, izbjegavati mjesta bez nadzora spasilaca.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE