Genocid u Srebrenici potvrđen je brojnim presudama međunarodnih sudova, kao i sudova u regionu, kojima je činjenično, na temelju relevantnih dokumenata, svjedočenja i vještačenja, verificiran najteži zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. Izrečene presude opomena su i trajni podsjetnik civiliziranom svijetu.
Najveći broj presuda za Srebrenicu izrekao je Sud BiH, osudivši ukupno 28 osoba, u Haagu je osuđeno 15 bivših pripadnika vojske i policije Republike Srpske, dok je srbijansko pravosuđe osudilo pet osoba za zločine u Srebrenici, a u Hrvatskoj su osuđena dvojica bivših pripadnika “Škorpiona”.
Haški tribunal, odnosno njegov sljednik Međunarodni mehanizam za krivične sudove, Sud Bosne i Hercegovine, te sudovi u Srbiji i Hrvatskoj dosada su osudili ukupno 50 optuženika na više od 700 godina zatvora i izrekli pet doživotnih kazni za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.
Za genocid u Srebrenici na doživotnu kaznu zatvora, hronološki gledano, osuđeni su Ljubiša Beara kojem je Haški tribunal na suđenju za genocid 2010. godine izrekao kaznu doživotnog zatvora. Ista kazna izrečena je potpukovniku Drinskog korpusa VRS Vujadinu Popoviću, koji je oglašen krivim za genocid, istrebljenje, ubistvo i progon Bošnjaka.
Na doživotni zatvor 2015. godine za ratne zločine i genocid osuđen je i Zdravko Tolimir načelnik obavještajno-bezbjednosnog sektora VRS-a.
Za genocid u Srebrenici osuđeni su i najviši civilni i vojni zvaničnici RS-a.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik Republike Srpske i vrhovni komandant Vojske RS-a, koji je u martu 2019. godine u Hagu pravosnažno osuđen na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, te zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH
Bivši komandant Glavnog štaba VRS-a Ratko Mladić je na doživotni zatvor osuđen pravosnažno 8. juna prošle godine, čime je Apelaciono vijeće Međunarodnog mehanizma za krivične sudove potvrdilo prvostepenu kaznu izrečenu za genocid, zločine protiv čovječnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja, odnosno, udružene zločinačke poduhvate, ubistva, progone, terorisanje civila i uzimanje talaca.
Također, drugom prvostepenom presudom osudili su i bivše čelnike Službe državne bezbjednosti Srbije Jovicu Stanišića i Franka Simatovića Frenkija na po 12 godina zatvora zbog zločina Crvenih beretki nad nesrpskim stanovništvom u Bosanskom Šamcu u proljeće 1992. godine. Konačna presuda očekuje se krajem juna naredne godine, a ovom presudom bi konačno bilo dokazano učešće Srbije u ratovima na području naše zemlje, ali i Hrvatske.
Izrečene presude predstavljaju opomenu i trajni podsjetnik civiliziranom svijetu. No, ni do danas, 27 godina nakon genocida počinjenog u Srebrenici nisu pronađene sve žrtve, niti su pred lice pravde privedeni brojni počinitelji i naredbodavci brutalnih zločina.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.