SvijetČelnik Evropskog vijeća Michel optužuje Rusiju za globalnu prehrambenu krizu

Čelnik Evropskog vijeća Michel optužuje Rusiju za globalnu prehrambenu krizu

Opasne ruske “igre gladi” su isključivo odgovorne za globalnu prehrambenu krizu, rekao je danas predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel na samitu G7.

Lideri sedam najbogatijih država svijeta okupili su se u Njemačkoj na razgovorima o dodatnim sankcijama Rusiji i srednjoročnoj i dugoročnoj obnovi Ukrajine, javlja Anadolu Agency (AA).

Tokom konferencije za novinare na samitu, Michel je rekao da Kremlj koristi hranu kao “tiho oružje”.

“Moramo se energično suprotstaviti ruskoj propagandi o cijenama hrane i đubriva”, rekao je on, dodajući da Evropska unija (EU) podržava napore Ujedinjenih naroda da ponovo otvore pomorske rute na način koji uvažava sigurnosne zabrinutosti Ukrajine.

Michel je kazao da podržavaju globalne inicijative čiji cilj je prehrambena sigurnost.

“EU radi na mobilizaciji oko 600 miliona eura (634 miliona dolara) za podršku najugroženijim partnerima”, rekao je on.

Također je ponovo potvrdio da je evropski blok posvećen podršci obnovi Ukrajine.

“Sa državama G7 svi dijelimo iste ciljeve: zaustaviti rusku ratnu mašineriju, istovremeno brinući o našim ekonomijama. EU će stajati uz Ukrajinu na duge staze”, poručio je Michel.

U Schloss Elmauu u Bavarskim Alpama u Njemačkoj danas počinje samit lidera zemalja G7 i trajat će do 28. juna.

G7 je naziv za grupu ili vijeće koje se sastoji od sedam najrazvijenijih država svijeta – Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

Cilj samita je da dodatno povećati pritisak na Rusiju čije su akcije u Ukrajini uzrokovale nestašice hrane i energenata u svijetu.

U njemačkom gradu Minhenu su jučer povodom održavanja samita održani protesti protivnika globalizma koje je podržalo više od 15 organizacija i udruženja.

Demonstranti su zahtijevali da se okonča zavisnost od ruskih fosilnih goriva, te su tražili od G7 da izdvoji više sredstava za prevenciju kriza, ekonomski razvoj, zaštitu životne sredine i očuvanje životinjskog i biljnog diverziteta.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE