BiHProizvođači peleta negoduju: Umjesto pada cijena ugrožena proizvodnja

Proizvođači peleta negoduju: Umjesto pada cijena ugrožena proizvodnja

Iako ljeto kalendarski nastupa za dva dana, a temperature su već visoke, građane brinu visoke cijene ogrjeva. U odnosu na prošlu godinu, drvo je skuplje za 40 posto, pelet do 150 posto, a oblovina i do 400 posto. Vijeće ministara BiH je donijelo odluku o zabrani i sirovine i proizvoda od drveta očekujući smanjenje cijena.

Dok se u javnosti govorilo da je cijena porasla jer je zatvoreno ukrajinsko tržište, pa su se otvorila nova vrata za bh. izvoznike, oni tvrde drugačije. Kažu da su cijene porasle jer je skuplje gorivo, radna snaga, struja i, na koncu, nema dovoljno sirovine. A građani, čini se, od silnih poskupljenja otupjeli i čekaju da se desi čudo.

Cijena peleta u odnosu na prošlu godinu porasla je od 50 do 150 posto, a cijena ogrjeva do 40 posto. Građani su šokirani i iz cijele situacije ne vide izlaz.

„Inače kupujem dvije tone, ove godine kupit ću tonu pa ću malo na struju malo na pelet.“
„Za 40 posto više cijene nego prošle godine, ali snašlo nas je ovo što jeste tako da je veoma teško komentirati samo na ogrjevu.“
„Nek im bude Bog na pomoći. Vidite i sami kakve su nam plate, kakva ekonomija, privreda.”

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o zabrani izvoza oblovine i proizvoda od drveta 90 dana, odnosno, do kraja septembra. U protivnom bi, smatra ministar ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, pojedinci profitirali, a građani sjedili u hladnim kućama.

Izvoznici cijepanog drveta ogorčeni. Kažu nema bh. građana u Bosne i Hercegovine, zbog čega je domaće tržište gotovo nestalo. Tako da će u narednih devedeset dana drva na skladištima truhnuti.

„Dobavit ćemo ga i propast će na lageru, stovarištu, jer ne može se izvoziti, a nema ga ko kupiti jer nema tržišta u BiH. Ako ugovore ne ispoštujemo, imat ćemo penale i tražiti na sudu svoja potraživanja i naše obaveze prema njima“, upozorava Rasima Alibegović, zamjenica direktora Šume promet d. o. o. Bihać.

„Njihovi kupci nemaju gdje kupiti robu nego u BiH. Ne vjerujem da će doći do tužbenih zahtjeva kupaca“, smatra ministar Košarac.

U poduzeću Unsko-sanske šume smatraju da je odluka donesena bez konsultacija s onima na koje se odnosi i da do značajnijeg smanjenja cijena neće doći.

„Puno bolji efekt bio bi postignut s procentualnim ograničenjem izvoza, naprimjer: 50 posto izvesti, 50 posto prodati na domaćem tržištu i s nekim ograničavanjem marže“, tvrdi Šerif Kaljiković, direktor ŠPD Unsko-sanske šume.

Zbog divljanja cijena ogrjeva šumsko-privredna društva pripremaju različite programe pomoći građanima. Dok se u Sarajevu govori o otvaranju državne fabrike peleta, u Krajini smatraju da je to skup projekt koji bi prve rezultate mogao imati tek krajem naredne godine. Stoga su odlučili za penzionere, boračku populaciju i sindikalne organizacije cijene cijepanog drveta povisiti, zbog skupljeg prijevoza, samo do pet maraka po metru kubnom.

„To je drvni sortiment koji završava uglavnom kod tih kategorija i mi smo kao društveno odgovorno poduzeće smatrali da je naša obaveza da zadržimo tu cijenu“, navodi Kaljiković.

Sami proizvođači peleta pred kameru nisu htjeli. Kazali su da zbog poskupljenja struje, radne snage i goriva bez poticaja neće doći do značajnijeg pada cijena. Na potezu su sada entitetske vlade koje mogu ograničiti, odnosno regulirati cijenu i peleta i ogrjeva i same oblovine koja je porasla za čak 400 posto.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE