Prije trideset godina, 2. maja 1992. godine, na Skenderiji se odvijala ključna borba za odbranu Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine, kada su jedinice tadašnje JNA pokušale zauzeti zgradu Predsjedništva BiH.
Tenkovi i oklopni transporteri tadašnje JNA zaustavljeni su nadljudskim naporima branilaca okupljenih u Teritorijalnoj odbrani RBiH, na Skenderiji, svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva RBiH, ali opsada Sarajeva potrajala je više od 1.400 dana.
Istog dana JNA je zarobila predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića i njegovu delegaciju, koji su se vraćali sa pregovora iz Lisabona, koji je potom oslobođen u razmjeni za vojnike JNA koji su zarobljeni u kasarni na Bistriku. Izetbegović je tada odveden u Lukavicu, odakle se telefonom javio u program TVSA. Razmjena je obavljena 3. maja.
Inače, 2. maja 1992. svijet su obišli TV snimci u kojima predsjednik Izetbegović u javljanju u program obznanjuje da je otet i da mu ne dozvoljavaju da dođe u zgradu Predsjedništva BiH.
Svijet su obišle i fotografije i snimci zapaljenih tramvaja na Skenderiji, u centru Sarajeva, kao i eksplozije granate na uglu ulica Dalmatinska i Titova, preko puta zgrade Centralne banke BiH.
Tim povodom, polaganjem cvijeća i vijenaca te odavanjem počasti poginulim borcima, šehidima i polaganjem cvijeća na mezar prvog predsjednika i vrhovnog komandanta Armije Republike BiH Alije Izetbegovića na mezarju “Kovači”, ovaj značajan datum za Grad Sarajevo obilježile su delegacija Općine Centar, Općine Stari Grad Sarajevo, Kantona Sarajevo i boračkih organizacija.
Na taj način također su započela obilježavanja Dana Općine Centar i Dana Općine Stari Grad Sarajevo.
Predstavnici Općine Centar su položili cvijeće i ispred spomen – obilježja Vječna vatra u čast borcima poginulim u Drugom svjetskom ratu i oslobodicima Sarajeva iz 1945. godine, a zatim su položili cvijeće i ispred Spomen – obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992. – 1995. godine, u znak sjećanja na 1.601 ubijeno dijete tokom protekle agresije na BiH i opsadu Sarajeva.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.