Kameni kip drevne božice ljepote, ljubavi i rata pronađen je u Pojasu Gaze.
Palestinski arheolozi kažu da glava kanaanskog božanstva Anat datira 4.500 godina unatrag u kasno brončano doba.
Do otkrića je došao farmer koji je kopao svoju zemlju u Khan Younisu, na jugu pojasa.
Na društvenim mrežama neki stanovnici Gaze daju iskrivljene komentare sugerirajući da se povezanost božice s ratom čini prikladnom.
Posljednjih godina vidjeli su niz razornih rasplamsavanja u sukobu između Izraela i militantnih skupina u Gazi, kojom upravlja Hamas.
Međutim, otkriće ove vapnenačke statue podsjeća na to kako je Pojas Gaze – kroz povijest bio dio važnog trgovačkog puta za drevne civilizacije.
Visine 22 cm jasno pokazuje lice božice koja nosi zmijsku krunu.
“Slučajno smo ga pronašli. Bilo je blatno i oprali smo ga vodom”, rekao je farmer Nidal Abu Eid, koji je naišao na glavu dok je obrađivao svoju njivu.
“Shvatili smo da je to dragocjena stvar, ali nismo znali da ima tako veliku arheološku vrijednost”, rekao je za BBC.
“Zahvaljujemo Bogu i ponosni smo što je to ostalo u našoj zemlji, u Palestini, još od vremena Kanaana.”
Kip Anata – jednog od najpoznatijih kanaanskih božanstava – sada je izložen u Qasr al-Basha, povijesnoj zgradi koja služi kao jedan od rijetkih muzeja u Gazi.
Otkrivajući artefakt na tiskovnoj konferenciji u utorak, Jamal Abu Rida iz Hamasovog Ministarstva turizma i antikviteta rekao je da je kip “otporan na vrijeme” i da su ga stručnjaci pažljivo pregledali.
“Takva otkrića dokazuju da Palestina ima civilizaciju i povijest i nitko ne može poreći ili krivotvoriti tu povijest”, rekao je. “Ovo je palestinski narod i njihova drevna kanaanska civilizacija.”
Nisu svi arheološki nalazi u Gazi bili tako visoko cijenjeni ili tako dobro prošli.
Hamas – islamistička, militantna organizacija – ranije je optužen da je uništio ostatke velikog, utvrđenog kanaanskog grada Tell al-Sakan, kako bi napravio mjesto za stambene i vojne baze južno od jako naseljenog grada Gaze.
Drevnu broncu veličine čovjeka grčkog boga Apolona otkrio je ribar 2013. godine, ali je kasnije misteriozno nestao.
Međutim, ove godine Hamas je ponovno otvorio ostatke bizantske crkve iz 5. stoljeća nakon što su strani donatori pomogli platiti višegodišnji projekt obnove.
Radovi su stali i na gradilištu u sjevernoj Gazi kada je tamo pronađena 31 grobnica iz rimskog doba.
Iako bi takva drevna mjesta potencijalno mogla biti privlačna za strane posjetitelje, ona praktički nema turističku industriju.
Izrael i Egipat strogo ograničavaju protok ljudi u i iz siromašne obalne enklave, u kojoj živi oko 2,3 milijuna Palestinaca, pozivajući se na sigurnosne brige.
Visoko.co.ba/federalna.ba/bbc.com
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.