BiHKomšić na svečanoj akademiji: Napadi na BiH ni danas nisu prestali

Komšić na svečanoj akademiji: Napadi na BiH ni danas nisu prestali

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić kazao je u četvrtak u Mostaru kako se danas nakon vremenske distance od 30 godina sa sigurnošću može reći da je Armija Republike BiH, zajedno s MUP-om RBiH, najzaslužnija za opstanak države Bosne i Hercegovine, poručivši kako se za BiH vrijedi boriti i vrijedi vjerovati ljudima koji se za nju iskreno i danas bore.

– Ostavljeni od strane Ujedinjenih nacija na milost, odnosno nemilost agresoru, pripadnici Armije BiH, u početku, skoro bez ikakvih sredstava za borbu i odbranu države, podnijeli su nadljudske napore kako bi sačuvali svoju domovinu, i u tome su uspjeli. Bilo je trenutaka, posebno tokom teške 1993. godine, kada se, uslijed dvostruke agresije na državu Bosnu i Hercegovinu, činilo da je sve izgubljeno, ali se ni tada nije klonulo duhom ni posustalo – ustvrdio je Komšić na svečanoj akademiji povodom 30. godišnjice formiranja Armije RBiH.

Dodao je kako je svaki od sedam korpusa Armije BiH dao ogroman doprinos odbrani domovine, posebno naglasivši značaj Četvrtog korpusa Armije BiH, koji je, kako je kazao, tokom agresije skoro sve vrijeme vodio borbu protiv dva neprijatelja.

– Taj teret na svojim plećima najviše su osjetili pripadnici Armije BiH u ovom gradu. Herojski podvizi Mostaraca koji su se, kako je jedan od mostarskih komandanata kazao, borili do kraja bez obzira na cijenu, spasili su ne samo ovaj grad, nego i državu Bosnu i Hercegovinu na ovim prostorima – kazao je Komšić, napomenuvši kako ne treba zaboraviti ni borbu Konjičana i Jablaničana, koja je bila od iznimne strateške važnosti za komunikaciju sa Sarajevom.

Međutim, kako je dodao, ni trideset godina poslije, napadi na državu Bosnu i Hercegovinu nisu prestali, samo se vode drugim sredstvima.

– I dalje se odbacuju presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a na temelju onoga što je presuđeno i dalje se vode i provode politike nekih stranaka u zemlji, podržane politikama izvan zemlje – naglasio je.

Spomenuo je i kako je presudom “Šestorki” utvrđeno da je postojao međunarodni oružani sukob u Bosni i Hercegovini i stanje okupacije, “na način da je susjedna Hrvatska provodila kontrolu preko lokalnih tijela u tzv. Herceg-Bosni”.

– Cilj toga udruženog zločinačkog poduhvata, prema zaključcima presude, bio je uspostava etnički čistog entiteta, barem djelomično u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo pripajanje Hrvatskoj, kako bi se ponovo ostvarilo navodno ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada Bosne i Hercegovine, odnosno da on postane nezavisna država unutar Bosne i Hercegovine, tijesno povezana s Hrvatskom – kazao je.

Ako se ovo, kaže Komšić uporedi s današnjim politikama HDZ-a BiH, a “posebno sa stavovima koje čujemo iz zvaničnog Zagreba, nameće se zaključak da se i danas radi o istim politikama, odnosno o nastavku realizacije udruženog zločinačkog poduhvata u mirnodopskim uslovima, kroz ograničenu reformu Ustava i izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine”.

– Kako drugačije shvatiti toliku težnju za etnički čistim izbornim jedinicama, vezanim za dijelove teritorije Bosne i Hercegovine iz kojih bi trebali proizaći tzv. legitimni politički predstavnici konstitutivnih naroda- kazao je Komšić.

Dotakao se i priče oko reforme izbornog zakonodavstva, koja, kako je ocijenio, jedino može biti obavljena ako se u potpunosti primijene evropski standardi, odnosno u skladu s onim što je naloženo u Mišljenju Evropske komisije i presudama Evropskog suda za ljudska prava.

– I znate šta je tu problem? Neće tako nešto da prihvate oni koji bi ovu zemlju dodatno etnički podijelili i naš državni suverenitet isporučili susjednoj Hrvatskoj i Srbiji, dajući im neograničenu političku moć da upravljaju našom Bosnom i Hercegovinom – poručio je.

Takvima, kaže Komšić, moramo reći odlučno “ne” i zaustaviti svaku dalju etničku i teritorijalnu podjelu zemlje kako bismo očuvali državu Bosnu i Hercegovinu.

– Ona se može očuvati, pa čak i unaprijediti samo na jedan način, a to je da svi njeni građani imaju ista prava, da zemlju organizujemo kao državu jednakopravnih građana, ma koje etničke, vjerske ili kulturološke pripadnosti bili. To je taj ideal, građanske Bosne i Hercegovine u kojoj smo svi ravnopravni, a time se nikako ne poništava, ne uzurpira, niti se dira u bilo čiji etnički ili vjerski identitet – naglasio je Komšić.

Zaključio je kako se za BiH vrijedi boriti i vrijedi vjerovati ljudima koji se za nju iskreno i danas bore.

– Takvih ima dovoljno, i bit će ih sve dok je države Bosne i Hercegovine – poručio je.

Prije svečane akademije brojne delegacije položile su cvijeće i odale počast poginulim borcima i šehidima Armije RBiH na mostarskim Šehitlucima.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE