Ženski nogomet u BiH polako se razvija i ženska Premijer liga BiH sada broji osam klubova, među kojima je i ŽNK Široki Brijeg s čijom smo nogometašicom Marijom Radoš razgovarali o popularizaciji ženskog nogometa i položaju žena u sportu.
– Nogomet igram i volim od malih nogu i želja je oduvijek postojala, a u klubu sam počela trenirati relativno kasno s 15 godina, jer prije toga nije postojao ženski klub u mome gradu – kaže Radoš.
Od tog vremena, dodaje, evidentan je napredak u ženskom nogometu u Bosni i Hercegovini.
– Taj napredak vidimo u samom povećanju broja ženskih klubova u državi, kao i broja registriranih nogometašica. Napredovale smo i u pogledu kvalitete igre koja je svakim danom sve veća. Naravno, uvijek može bolje i treba više ulagati i posvetiti više pažnje popularizaciji ženskog nogometa, ali mogu reći da se pomalo budi svijest kod ljudi o ženskom nogometu, što mi je jako drago – poručuje Radoš.
I dalje je prisutan stereotip da je nogomet muški sport, kaže Radoš, no sve više djevojaka shvaća da to nije tako i sve je veći broj cura koje se odlučuju za nogomet.
Što se tiče uvjeta rada ŽNK Široki Brijeg, Radoš ističe kako djevojke imaju sve što im je potrebno.
– Uvjeti u mom klubu su kvalitetni. Mogu reći da smo među boljima u državi u tom segmentu. Imamo pristup svim terenima, teretani i svu ostalu opremu. U ostalim klubovima je stanje isto dobro. Većina ženskih klubova surađuje s muškim klubovima, tako da imaju pristupe terenima i ostaloj opremi koja im je potrebna za kvalitetan rad – ističe nogometašica Širokog Brijega.
Kada su u pitanju zarade nogometaša i nogometašica, Radoš kaže kako je razlika u primanjima ogromna kako u svijetu tako i u BiH.
Plaće nogometaša su velike, vrtoglavi iznosi novca su u pitanju i mislim da žene nikada neće moći dosegnuti tolike svote, jer ženski nogomet nije toliko cijenjen. Kada je riječ o BiH, novac koji se zarađuje u ženskom nogometu nije dovoljan ni da se kaže da se radi o “pristojnoj plaći”. To su stvarno male svote novce i mislim da svaka nogometašica ima i posao sa strane kojim se bavi – naglasila je.
Nakon što završi igračku karijeru Radoš kaže kako to neće biti kraj njene priče u nogometu.
– Studentica sam Studija kinezijologije na Sveučilištu u Mostaru i u budućnosti se vidim kao trenerica nekog kluba, kondicijska trenerica. Vidim se i u radu s djecom, radu u školi kao profesorica tjelesne kulture ili osobni trener. Što se tiče nogometa, ne planiram se profesionalno baviti nogometom, ali ga planiram nastaviti igrat i naravno uživati u onome što volim, a to je igranje nogometa – zaključila je Radoš.
Fena.ba / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.