Fabrika duhana Sarajevo utemeljena je 1880. godine i jedno je od prva četiri industrijska preduzeća u našoj zemlji. Preživjela je mnoge izazove, među njima tri rata i različita politička i društvena uređenja. Mir, politički i ekonomski sistem u kojem danas živimo – nije.
Uprkos višedecenijskom postojanju, Fabrika duhana Sarajevo se gasi. Nadzorni odbor kompanije Badeco Adria, koja je većinski vlasnik fabrike, donio je prijedlog o njenoj likvidaciji. Tu odluku početkom marta, na planiranoj sjednici, treba potvrditi Skupština društva, a motivi su, kako navode, isključivo ekonomski.
“U posljednje tri godine akumulirani gubitak FDS iznosi 7,5 miliona KM. Ovaj prijedlog odluke je posljedica dugogodišnjeg sistemskog uništavanja domaće duhanske industrije od strane nadležnih. Imajući u vidu negativne efekte akcizne politike na nivou BiH, dalji opstanak FDS nije moguć.”
A da su nadležni utjecali na prizor kojem svjedočimo, tvrdi to i predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenih u duhanskoj industriji BiH i nekadašnji uposlenik fabrike Mehmed Avdagić. Međutim, kaže, i loše upravljanje kapitalom bilo je uvod u ubrzani nestanak.
“Šta je s kapitalom, na koji se način taj kapital otuđio iz Fabrike duhana? Mi danas nemamo pravo stanje Fabrike duhana. Dva su ovde faktora bitna: loše upravljanje kapitalom i loše upravljanje države kroz uvođenje akcize i inače kroz svoje predstavnike organa upravljanja u Fabrici duhana. Država je kadrovirala politiku u Fabrici duhana. Kada je Federacija prodala svoj kapital, tad je fabrika krenula u nestanak”, ističe Avdagić.
Nekada je u ovoj fabrici radilo oko 3 hiljade radnika, a sada njih ukupno 150 ostaje bez posla. Iz sindikata kažu da je ovo najgora moguća opcija.
“Mislimo da je to da se pokrije sve ono što se dešavalo. Kad vi to likvidirate, brišete iz sudskog registra i nema više ništa. Trenutnih šest radnika na Sudu vodi sudski proces. On nije okončan, a fabriku pripremate za likvidaciju. Imamo dodatnih razloga da se proces likvidacije zaustavi, da se ne ide u taj proces dok se sve ne iščisti”, navodi Avdagić.
Ekonomski analitičar Admir Čavalić navodi da je sa makroekonomskog aspekta, najveći uzročnik pogrešan model akcizne politike na državnom nivou. Stoga je potrebno vratiti se na akcizni nivo iz 2016. godine.
“Postojeća akcizna politika je prevazišla Lafferovu krivu. Donosi negativne rezultate u kontekstu pada prihoda po osnovu tih akciza, zatim kreiranja neformalnog tržišta i razvijanja istoga i u konačnici gašenja domaćih duhanskih kompanija koje se bave tom prepradom, ali svakako i sitnih proizvođača duhana”, pojašnjava Čavalić.
Zaposlenicima je ponuđena otpremnina u višem iznosu nego što to predviđa Zakon o radu Federacije. Međutim, to ne može nadomjestiti gubitak radnog mjesta, kao ni šire posljedice na našu ekonomiju. Iz sindikata kažu da su nadležni morali naći sredstva da se spasi poslovanje preduzeća. U vrijeme kada imamo najviše šansi, mi ostajemo bez strateški važne fabrike, koja je primjer u kakvoj se situaciji država nalazi.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.