Visoko je u subotu bio najzagađeniji grad u Bosni i Hercegovini, ako se promatraju svi podaci tokom 24 sata sa mjerne stanice Udruženja “Eko akcija”.
Naime, zrak je tokom cijelog dana bio OPASAN po zdravlje, a najgori je bio u jutarnjim satima kada je indeks kvalitete zraka u 11 sati iznosio 339, da bi u narednim satima došlo do veoma blagog poboljšanja kvalitete, ali i dalje stanovnici Visokog udišu vrlo nezdrav zrak,
Prema posljednjim informacijama, indeks kvalitete zraka iznosi 264 i vrlo je nezdrav.
Također, mjerenjem koncentracija zagađujućih materija u zraku na području Visokog zabilježeno je enormno prekoračenje graničnih vrijednosti koncentracija čestičnih tvari u zraku PM10.
Da pojasnimo, PM10 je štetan po zdravlje jer može izazvati blokadu i zapaljenje nazalnih i bronhijalnih prolaza, izazivajući niz disajnih poremećaja koji mogu voditi ka bolesti ili čak i smrti.
Uz ove ove čestične stvari, tokom cijelog jučerašnjeg dana zabilježena je i velika koncentracija sumpor dioksida u zraku koji može utjecati na respiratorni sistem, izazivajući kašalj, stvaranje sekreta, pojačavanje astme i hroničnog bronhitisa.
Studije su pokazale da se izlaganjem povećanim koncentracijama sumpor dioksida povećava smrtnost, posebno u dijelu populacije sa bolestima srca i pluća.
“Skoro svaka peta ili šesta smrt u Bosni i Hercegovini izazvana je nekom bolešću koju je uzrokovao zagađeni zrak”, rekao je za agenciju Anadolija Anes Podić iz Udruženja “Eko akcija”.
Prema njegovim riječima, postoje dvije procjene oko broja umrlih od zagađenog zraka u Bosni i Hercegovini.
“Svjetska banka je procijenila to na 3.400 umrlih godišnje. Procjene Europske agencije za zaštitu okoliša su nešto veće – preko 5.000. To su ogromni brojevi. Skoro svaka peta ili šesta smrt u Bosni i Hercegovini izazvana je nekom bolešću koju je uzrokovao zagađeni zrak”, istakao je Podić navodeći da su ovo podaci za posljednje godine.
Smatra da građani trebaju pratiti upozorenja i vrijednosti koje registriraju mjerne stanice i da prilagode svoje ponašanje tim savjetima.
N. Kavazić / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.