Nekropola stara 2.350 godina u egipatskom gradu Minya okružena je brdima i sadrži stotine mumificiranih “svetih životinja”, a i danas čuva svoje tajne i misteriju, javlja Anadolu Agency (AA).
Prema informacijama na službenim stranicama egipatskog Ministarstva turizma, postoje podzemne grobnice uklesane u stijene za pokop mumificirane svete ptice ibis i babuna.
To podzemno groblje, poznato i pod nazivom “Grad mrtvih“, izgrađeno je između 350. i 300 godine prije nove ere, a otkrio ga je egipatski arheolog Sami Gabra 1932. godine.
– Jezivi pogled mumificiranih majmuna
Jedna od posjetiteljki Emira Ibrahim za AA je kazala da je za taj drevni lokalitet u Minyi saznala posredstvom društvenih medija i da su je zainteresirale fotografije koje je pogledala.
“Malo sam istraživala i poželjela posjetiti ovaj podzemni kompleks. To je stvarno super stvar. Kad pogledam mumificiranog majmuna, osjećam se kao da bulji u mene i promatra me“, kazala je Ibrahim.
Podzemno groblje, koje se sastoji od četiri odvojena dijela, a procjenjuje se da najstariji dio potječe iz 26. faraonske dinastije, sadrži stotine mumificiranih svetih hramskih babuna i ptica ibisa.
Ističući da se imena životinja, njihove vrste, uzrok smrti i imena njihovih vlasnika također nalaze na stijenama uklesanim na groblju, Ibrahim je kazala da je kazna za ubijanje svete ptice ibis u periodu faraona bila smrt.
– Vjerovanje u uskrsnuće životinje koje se smatrane svetim
Dunya Ahmed, još jedan posjetitelj groblja, rekao je da je impresivan i sam dizajn grobnica proroka Ankhora koji je mumificirao i pokapao životinje.
“Unatoč prolasku hiljada godina, grobnice su sačuvale svoj sjaj. Stari Egipćani su mumificirali životinje koje su smatrali svetim jer su vjerovali u njihovo uskrsnuće nakon smrti“, kazao je Ahmed.
Posjetitelj Nurhan Tevfik je u Minyu došao s prijateljima tragom tužne priče o Izidori, kćerke bogate porodice za koju se pretpostavlja da je tamo živjela u drugom stoljeću.
Tevfik je kazao da je riječ i priči s tužnim krajem u kojoj se Izidora htjela udati za vojnika u kojeg se zaljubila, ali njen otac je bio protiv tog braka i ona se utopila u Nilu dok je bježala s muškarcem kojeg je voljela.
On je kazao da je na grobu Izidore bila ispisana drevna grčka poema, a da je bogati otac naredio da se njegova kćerka mumificira i sahrani u nekropoli koju je izgradio u tom dijelu Minye.
“Istraživanje pokazuje da svaka mumija ovdje ima svoju jedinstvenu priču“, rekao je Tevfik.
Arheološka istraživanja u Tuni el-Gebel vršena su od 1932. do 1952. godine, a 20-godišnje istraživanje vodio je Univerzitet u Kairu. U toj regiji se, pored nekropole mumificiranih životinja, nalazi još najmanje 39 nekropola koje su nastale od četvrtog vijeka prije nove ere do drugog vijeka nove ere.
Visoko.co.ba/federalna.ba/AA
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.