Pandemija koronavirusa u našoj zemlji ne posustaje, a interes za imunizaciju je i dalje slab. Iako se građani svakodnevno pozivaju na oprez i poštivanje ključnih mjera protiv pandemije, u Bosni i Hercegovini broj zaraženih i preminulih je u značajnom porastu. Prijetnju za zdravstveni sistem BiH predstavlja i omikron soj koronavirusa, koji je nedavno registriran u našoj zemlji.
Iako se značajno brže širi od delta soja, simptomi omikrona su mnogo blaži. No, stručnjaci i dalje pozivaju građane na vakcinaciju i ukazuju na njenu važnost u borbi protiv pandemije, te ističu da je u glavnom gradu BiH više od 90 posto preminulih od koronavirusa u prethodna dva mjeseca bilo nevakcinisano.
“Mi trenutno primamo samo teške i kritične slučajeve – taj broj je uvećan za oko 10%, ali i dalje pratimo tu situaciju. Što se tiče broja novozaraženih, vidimo da se i u svijetu testira isti ili nešto povečan broj, ali raste broj pozitivnih, koji je nekad bio 20 %, a sada je u pojedinim državama 80%. To znači da je u igri najvjerovatnije i omikron”, kaže Ednan Drljević, šef Infektivnog odjela Opće bolnice Sarajevo.
A sve se više priča i o fluroni, spoju koronavirusa i virusa gripe, nakon što je u BiH potvrđen prvi slučaj zaraze. No, vlasti za sada ne posežu za mjerama dodatnih ograničenja, te je ulazak u BiH i dalje moguć bez bilo kakve covid potvrde.
“U roku od mjesec dana jedan soj zamijeni drugi za više od 70%, tako da očekujemo da će krajem mjeseca biti više od 70% omikrona u odnosu na delta soj. Ovi slučajevi sa fluronom su slučajni uzorci koje ne očekujemo tako često, a tretman i terapija su potpuno isti bez obzira na soj”, objašnjava Drljević.
Iako se građani ponašaju kao da koronavirus više nije prisutan u našoj zemlji, svaki praznik, pa i ovi prethodni demantuju i najveće sumnjičavce. Druženja i praznična okupljanja građana jedan su od glavnih razloga pogoršane epidemiološke situacije, smatraju stručnjaci, te upozoravaju da nije vrijeme za opuštanje.
“Ono što jeste olakšavajuća okolnost je da imamo 40% građana RS-a koji su vakcinisani prvom dozom i 33,5% koji su vakcinisani i drugom dozom. Suštinska stvar je kako se mi unutar zajednice ponašamo i šta činimo da spriječimo širenje virusa unutar naše porodice i naše zajednice”, navodi ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić (SNSD).
Dok su u Evropi i u zemljama regiona na snazi stroge mjere i zatvaranja, u našoj zemlji pooštravanje mjera nije u najavi, a virus se ignoriše. Praznici su donijeli bolje raspoloženje i optimizam kratkoročno, ali dugoročno povećan broj zaraženih, a posljedice zbog nemarnosti mogle bi biti kobne.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.