SvijetNove restrikcije širom svijeta dovode do slabljenja ekonomije

Nove restrikcije širom svijeta dovode do slabljenja ekonomije

Blagdansko vrijeme i ove je godine u sjeni pandemije i novog soja zaraze. Izostanak božićno-novogodišnje euforije zbog koronavirusa imao je značajan utjecaj na ekonomiju: više restriktivnih mjera znači manje putovanja, manje šopinga i manje novca.

Usljed visokog rasta novozaraženih novim omikron sojem, mnoge zemlje ponovo uvode restikcije poput zabrane putovanja, javnih okupljanja, rada ugostiteljskih objekta. Restrikcije poput ovih dovode do slabljenja ekonomija, jer znače manje turista, a posljedično i zatvaranje malih privrednika. Velika Britanija, čija je ekonomija poljuljana prvo Bregzitom, a potom i koronavirusom, da se ne bi našla u lošoj ekonomskoj situaciji, oformila je fond za pomoć privrednicima.

“Uvodimo nove mjere da bismo pomogli ljudima i preduzećima. Finansijski grant u iznosu od milijardu funti, te fond od 30 miliona funti za kulturni oporavak. Uvodimo sistem kojim će biti smanjeni doprinosi za radnike na bolovanju”, pojašnjava Rishi Sunak, ministar finansija Velike Britanije.

Osim poskupljenja od 5,7 posto, u SAD-u tvrde da je ekonomska situacija bolja nego prošle pandemijske godine, a boljitak pripisuju planu oporavka.

“Amerika je jedina vodeća ekonomija u svijetu u kojoj su prihodi domaćinstava i cjelokupna ekonomija jači nego što su bili prije pandemije – čak i s uračunatim poskupljenjima. Ekonomija koju sam naslijedio prošle godine ne samo da je bila u krizi, nego nije radila za ljude koji rade”, istakao je Joe Biden, predsjednik SAD-a.

Dobrom ekonomijom hvali se i Rusija, uprkos padu od tri posto, što je mnogo manje nego u drugim zemljama.

“Naša ekonomija je nakon suočavanja s izazovima koronavirusa i neophodnim ekonomskim i društvenim ograničenjima, ipak bila u stanju brže se mobilizovati protiv tih šokova od mnogih razvijenih ekonomija svijeta”, navodi predsjednik Rusije Vladimir Putin.

Loše ekonomske situacije mnogi nisu pošteđeni. Pandemija je jedan od razloga pada turske lire kao i lošeg stanja na Filipinima, koji nisu sigurni hoće li se moći izboriti sa ekonomskim posljedicama omikrona.

“Bojim se da bi ovo moglo biti jednako loše kao i s prethodnim sojevima. Zabrinut sam, jer su, da budem iskren prema javnosti, finansije Filipina zaista iscrpljene”, rekao je Rodrigo Duterte, predsjednik Filipina.

Visok porast cijena i hrane i energenata u svijetu dolazi usljed oštrih napetosti u globalnoj trgovini, koje se uglavnom pripisuju pandemiji. Stoga se MMF odlučio da za 25 zemalja sa niskim dohotkom produži olakšice za otplatu duga Fondu za još tri mjeseca, do aprila 2022.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE