BiHLičnost godine »Nezavisnih novina« Ćamil Duraković

Ličnost godine »Nezavisnih novina« Ćamil Duraković

Ćamil Duraković, načelnik opštine Srebrenica, izabran je za ličnost 2015. godine, na tradicionalnoj manifestaciji “Nezavisnih novina” večeras u Banjaluci.

Uređivački kolegijum “Nezavisnih” objavio je kako smatra da Duraković predstavlja odličan primjer domaćinskog upravljanja lokalnom zajednicom, a priznanje mu je uručeno i zbog poruka mira, suživota i tolerancije koje ovaj načelnik svakodnevno šalje svojim sugrađanima, ali i cijeloj BiH.

Nagradu Ćamilu Durakoviću, uručio je Džonatan Mur, šef Misije OEBS-a u Bosni i Hercegovini.

Svoj govor Duraković je počeo u šaljivom tonu, rekavši: “Da sam ovu nagradu dobio u Sarajevu, svi bi rekli da je bilo ‘štele'”, ali da je to realnost ove zemlje.

On se osvrnuo na Kliforda Bonda, nekadašnjeg ambasadora SAD-a u BiH, prvog dobitnika nagrade “Ličnost godine”. On mu je, kaže, prije nekoliko godina u razgovoru rekao da nije za funkciju načelnika opštine Srebrenica.

“Kada sam ja došao nije htio da se politički angažujem; rekao mi je da nisam za tu funkciju. Nadam se da će čuti i vidjeti da je moja slika na ovom zidu iza mene”, rekao je Duraković i dodao: “Vjerujem da su svi građani Srebrenice ponosni na ovu nagradu koja dolazi od objektivnog i nepodijeljenog medija.”

Ocijenio je da građane u BiH na putu pomirenja sprečava politika i da je puno političkog otpora na tom putu.

“Hvala svima koji su bili predmet odluke i što su nam dali snagu ne da gradimo novu Srebrenicu nego da vratimo onu staru, koja je bila kulturni i politički i ekonomski centar”, rekao je on i dodao da nagradu shvata kao nagradu Srebreničanima, a ne njemu lično, te da mu je drago što ju je dobio upravo u Banjaluci.

“Ljudi u Srebrenici nemaju šta da jedu; vjerujte da dnevno potpisujem između 500 i 1.000 KM za osnovne životne namirnice. Drago mi je da je neko to prepoznao”, istakao je Duraković.

Ovogodišnjem dobitniku čestitali su pismenim putem i Dragan Čović, predsjednik Predsjedništva BiH, i Aleksandar Vučić, premijer Srbije, koji nisu mogli da prisustvuju manifestaciji.

Džonatan Mur, šef misije OEBS-a u BiH, kazao je kako je ova institucija brani slobodu medija te da mu je velika čast što je OEBS partner “Nezavisnih” u organizaciji ovog događaja.

“Idemo dalje”, poručio je Mur.

Na svečanosti, koja je uz direktan prenos na Radio televiziji Republike Srpske (RTRS), održana u Kristalnoj dvorani hotela “Bosna” u Banjaluci, izabrani su i najbolji ministri iz Republike Srpske, Federacije BiH i Savjeta ministara, kao i privrednik i novinar godine. I ove godine nagradili smo Podvig godine.

Sandra Gojković-Arbutina, glavni i odgovorni urednik “Nezavisnih novina”, kazala je da “Nezavisne” prije 13 godina došle na ideju na organizuju manifestaciju na kojoj će nagraditi one koji zalaganjem njeguju slične vrijednosti i doprinose boljem životu građana.

“Željeli smo da pokažemo da smo prepoznali njihov trud i da ih adekvatno nagradimo”, naglasila je Gojković-Arbutina.

Navela je kako izbor Ličnosti godine privlači najveću pažnju te da se zbog toga “Nezavisne” njemu pristupaju sa velikom odgovornošću.

“Vašim dolaskom dali ste nam najveći poklon za naših 20 godina”, poručila je ona.

Po izboru čitalaca “Nezavisnih”, najbolji ministar u Vladi RS je Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS, a u Vladi FBiH ovo priznanje pripalo je Denisu Lasiću, ministru saobraćaja i komunikacija.

Kada je riječ o Savjetu ministara BiH, priznanje “Najbolji ministar” pripalo je predsjedavajućem Denisu Zvizdiću.

Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS, kazao je kako je dan počeo loše ali da se lijepo završava.

“Vlada RS je sagledala činjenice za unapređenje rada MUP-a i prihvatila sugestije koje smo prezentovali da moramo da radimo na jačanju kapaciteta opremanju, školovanju i edukaciji kadrova. I u sistemu bezbjednosti BiH moramo postići maksimum u zaštiti svih građana BiH. Svi moramo da budemo angažovani u borbi protiv terorizma”, kazao je Lukač.

On je izrazio nadu da će u budućim danima svi zajedno razgovarati i biti spremni u cilju jačanja kapaciteta da pronađu zajedničke ciljeve i unaprijede  rad uz obostranu koordinaciju, a sve u cilju zaštite građana.

Nagradu Draganu Lukaču uručio je Aleksandar Kopanja, pomoćnik direktora.

Denisu Lasiću nagradu je uručila Vesna Iliktarević, urednica gradske rubrike Nezavisnih novina.

Zahvaljujući onima koji su glasali za njega, Lasić je rekao da nagrada predstavlja veliku odgovornost te da će se truditi da opravda povjerenje koje mu je ukazano.

“Zajedno sa kolegama u Vladi FBiH pokazali smo istinsku volju da uradimo dobre stvari i suočimo se sa stvarnim problemima i stvorimo što bolji ambijent za život našim sugrađanima”, rekao je Lasić.

Mehmedalija Hadžović, koji je u ime Denisa Zvizdića primio nagradu, rekao je da priznanje cijeni jer dolazi od “Nezavisnih novina” i da je shvataju kao potvrdu ispravnosti politike koju provodi Savjet ministara BiH.

“Činjenica da su za Zvizdića glasali građani iz cijele zemlje dokazuje da je BiH na pravom putu”, naveo je on.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupila je Neda Ukraden.

Manifestacija koju su “Nezavisne novine”, a koje ovog mjeseca slave i dvije decenije postojanja, organizovale uz partnerstvo sa Misijom za evropsku bezbjednost i saradnju u BiH, i ovaj put je bila jedan od najznačajnijih događaja u BiH.

Obilježilo je i prisustvo velikog broja uglednih zvanica iz političkog, kulturnog, sportskog i ostalih sfera života, koji su bili u fokusu brojnih medijskih ekipa.

Ličnosti godine u izboru “Nezavisnih novina”

  • 2015 – Ćamil Duraković, načelnik opštine Srebrenica
  • 2014 – Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH i lider HDZ BiH
  • 2013 – Aleksandar Vučić, tadašnji prvi potpredsjednik Vlade Srbije
  • 2012 – Milo Đukanović, predsjednik Vlade Crne Gore
  • 2011 – Novak Đoković, srpski teniser
  • 2010 – Ivo Josipović, tadašnji predsjednik Hrvatske
  • 2009 – Tanja Fajon, tadašnja predstavnica Evropskog parlamenta za liberalizaciju viznog režima zemljama zapadnog Balkana
  • 2008 – Sulejman Tihić, tadašnji lider Stranke demokratske akcije (SDA)
  • 2007 – Miroslav Lajčak, tadašnji visoki predstavnik u BiH
  • 2006 – Milorad Dodik, tadašnji premijer Republike Srpske
  • 2005 – Rafi Gregorijan, tadašnji supervizor OHR-a za Brčko
  • 2004 – Mirsada Prašo, doktorica koja je spasla živote pretučenih pravoslavnih sveštenika Jeremije i Aleksandra Starovlaha
  • 2003 – Kliford Bond, tadašnji ambasador SAD u BiH

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE