Oktobar je mjesec u kojem se obilježava svjesnost o karcinomu dojke. Rano otkrivanje ove bolesti je od ključne važnosti za liječenje. Nažalost, postoje široko rasprostranjeni mitovi zbog kojih javnost postaje dezinformisana.
Liječenje i tehnologija su napredovali, tako da se i stopa preživljavanja povećala. Sada 78 posto osoba kojima je dijagnosticiran rak dojke mogu živjeti 10 ili više godina, što je gotovo duplo više od stope preživljavanja u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, prenosi Healthy Magazine. Uprkos napretku, netačne informacije mogu dovesti do nedoumica.
Mit: Mamografski screening (rano otkrivanje) karcinoma dojke ne treba raditi
Tvrdi se da se žene ne trebaju podvrgavati “nepotrebnim” procedurama nakon pregleda jer one mogu dovesti do biopsije. Međutim, sve je više dokaza da screening spašava živote. Procjenjuje se da NHS Breast Screening Programme spasi 1400 života u Engleskoj svake godine.
Mit: Samo žene obolijevaju od karcinoma dojke
Iako su šanse male, i muškarci mogu da obole. Manje od jedan posto slučajeva javlja se kod muškaraca. Pretpostavlja se da će ove godine oko 2.650 muškaraca biti dijagnosticirano, a procjenjuje se da će njih 530 umrijeti.
Mit: Hrana će vas spasiti
Gotovo da ne prođe sedmica bez informacija o namirnici koja će navodno iskorijeniti karcinom, bilo da se radi o brokulama, borovnicama ili nekom začinu. Međutim, utjecaj prehrane na rizik od bolesti vrlo je teško utvrditi. Svakako biste ih trebali jesti, ali isključivo kao dio zdrave prehrane.
Mit: Dojenje smanjuje rizik od obolijevanja
Dojenje nudi određeni vid zaštite jer što duže dojite i što više trudnoća imate, to ste manje izloženi estrogenu koji može stimulirati stanice karcinoma dojke i uzrokovati njihov rast. No, postotak smanjenja rizika je vrlo mali.
Mit: Korištenje antiperspiranata je opasno
Ne postoje dokazi koji povezuju aluminijum hlorid (koji se nalazi u antiperspirantima) s karcinomom dojke. Ukoliko ipak ne želite koristiti proizvode koji ne sadrže aluminijum hlorid, na raspolaganju imate veliki broj drugih vrsta dezodoransa.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.