ZDKKulturaKraljevski dvor u Kraljevoj Sutjesci je sagrađen u vrijeme bana Stjepana II....

Kraljevski dvor u Kraljevoj Sutjesci je sagrađen u vrijeme bana Stjepana II. Kotromanića

Kraljevski dvor u Sutjesci je sagrađen u vrijeme bana Stjepana II. Kotromanića, u prvoj polovici 14. stoljeća. Uz dvor se razvilo i manje varoško naselje. U pisanim izvorima prvi put se spominje 1341. godine. Od vremena kralja Tvrtka I. Kotromanića postaje najvaţnije stolno mjesto bosanskih vladara, u kojem je izdato najviše isprava kraljevske kancelarije.

U Sutjesci su izdavali povelje kralj Dabiša (1392- 1395), kraljica Jelena (1397), Stjepan Ostoja (1399), Tvrtko II (1407. od 1423. do 1443. godine), Stjepan Ostojić (1419) i Stjepan Tomaš (od 1446. do 1457. godine).

Vladarski dvor je izgrađen na slobodnom prostoru, bez posebnih fortifikacija, na obje strane potoka Urve. Na lokalitetu Grgurevo, tj. na istoĉnoj (lijevoj) strani, nivelirane su umjetne terase, a na vrhu je sagrađen najmonumentalniji objekt kraljevskog dvora – Istoĉna palaĉa, a ispod nje crkva, tj. Dvorska kapela posvećena sv. Grguru Ĉudotvorcu. Na lokalitetu Dvori, na zapadnoj (desnoj) strani, izgrađena su tri objekta: Donja palaĉa, Gornja palaĉa i Aneks gornje palaĉe sa gospodarskim objektima. Uz dvor se razvilo i manje varoško naselje, a podignut je i Franjevaĉki samostan sa Crkvom sv. Ivana.

Nacionalni spomenik ĉini kompleks kraljevskog dvora na lokalitetu Grgurevo i lokalitetu Dvori I pokretno naslijeđe pronađeno na arheološkom podruĉju koje se nalazi u Zemaljskom muzeju Bosne I Hercegovine u Sarajevu, a koje je popisano u inventarnim knjigama nalaza muzeja.

Znaĉaj za oĉuvanje kulturno-historijskog bogatstva

Od vremena kralja Tvrtka I Kraljeva Sutjeska je najvaţnije stolno mjesto bosanskih vladara, u kojemu je izdato najviše isprava kraljevske kancelarije. Pored kralja Tvrtka I ĉiji dokumenti potjeĉu iz perioda od 1378,do 1390.godine u Sutjesci su izdavali povelje kraljevi Dabiša (od 1392. do 1395.godine) i kraljica Jelena (1397. godine), Ostoja (1399. godine), Tvrtko II (1407. godine), Stjepan Ostojić (1419. godine), zatim opet Tvrtko II (od 1423. do 1443. godine) i Tomaš (od 1446. do 1457. godine).

 

Visoko.co.ba/Kakanjinfo.com


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE