ZanimljivostiNauka i tehnologijaKineski svemirski rover uspješno sletio na površinu Marsa

Kineski svemirski rover uspješno sletio na površinu Marsa

Kina je svoj rover uspješno spustila na Mars, prenijeli su kineski državni mediji, postajući tako druga zemlja u historiji koja je to uspjela.

Rover “Zhurong”, nazvan po bogu vatre u kineskoj mitologiji, sletio je u rano jutros danas na unaprijed odabrano područje u utopiji Planitia na Marsu, navodi kineska državna novinska agencija Xinhua.

Šestotočkaš koji se napaja solarnom energijom težak je oko 240 kilograma i nosi šest naučnih instrumenata. Kasnije će biti raspoređen za tromjesečnu misiju u potrazi za znakovima ili dokazima drevnog života na površini Marsa.

Marsov orbiter Tianwen-1 prenijet će svoj signal roveru tokom svoje misije, a zatim će provesti globalno istraživanje planete tokom jedne marsovske godine. Sonda je provela tri mjeseca u orbiti izviđajući područje slijetanja prije nego što je rover pustila na površinu.

Tianwen-1 je lansiran raketom Long March 5. iz svemirskog lansirnog centra Wenchang u Hainanu 23. jula prošle godine i proveo je sedam mjeseci na putu do Marsa prije nego što je u februaru ušao u njegovu orbitu. Letjelica je poslala svoju prvu fotografiju planete sa udaljenosti više od milion kilometara.

Sonda će “orbitirati, sletjeti i pustiti rover u prvom pokušaju i koordinirati opažanja s orbiterom”, rekao je naučni tim iza Tianwen-1 prije slijetanja rovera. “Nijedna planetarna misija nikada nije realizovana na ovaj način,” dodali su.

Tianwen-1 jedna je od tri međunarodne misije na Mars koje su lansirane prošlog ljeta, zajedno s NASA-inim roverom “Perseverance”, koji je na Mars sletio u februaru, i sondom Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je također u februaru ušla u orbitu oko Marsa. Za razliku od američke i kineske misije, sonda UAE nije namijenjena za slijetanje na Mars, nego samo za proučavanje planete iz orbite.

Sve tri misije pokrenute su približno u isto vrijeme zbog poravnanja između Zemlje i Marsa na istoj strani sunca, što je omogućilo efikasnije putovanje do crvene planete.

Tianwen-1, čije ime znači “Potraga za nebeskom istinom”, za cilj ima prikupiti važne informacije o Marsovom tlu, geološkoj strukturi, okolišu i atmosferi, a tražit će i znakove vode na planeti.

Kineski ambiciozni svemirski program pokrenuo je naslove prošlog vikenda kada se nekontrolirana raketa od 40.000 kilograma zabila u Indijski okean – što je izazvalo NASA-inu zamjerku jer nije “ispunila standarde odgovornosti u vezi sa (svojim) svemirskim otpadom”.

 

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE