Ovo je još jedan od brojnih istupa 28-godišnje Gomez u cilju da skrene pažnju na negativne posljedice rada tehnoloških kompanija. Drugi kritičari smatraju da profitiraju od dezinformacija i mržnje.
U intervjuu za agenciju Associated Press je izjavila da je frustrirana neodlučnom reakcijom kompanija i poručila im da moraju učiniti mnogo više po ovom pitanju.
“Ne radi se o meni naspram vas ili jednoj stranci naspram druge. Radi se o istini nasuprot laži. Facebook, Instagram i ostale tehnološke kompanije moraju onemogućiti da se laži predstavljaju kao istina. Facebook i dalje omogućava objavljivanje opasnih laži o vakcinama protiv koronavirusa i izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, a neonacističke grupe prodaju rasističke proizvode na Instagramu. Što je dosta, dosta je”, ukazala je Gomez.
U Facebooku i Twitteru su odbili komentarisati njenu kritiku. Google nije odgovorio na upit Associated Pressa da također komentariše njene navode.
Gomez je objavila i e-mail u kojem je upozorila Sheryl Sandberg iz Facebooka na profile ove društvene mreže, a koji su zabrinjavajućeg sadržaja. Naglasila je da je ukazala da su, kako je kazala, puni mržnje i laži. Upozoravala je i na sponzorisane neistinite objave da su predsjednički izbori u SAD-u lažirani. Pitala je Facebook i Instagram zašto je to dopušteno.
“Ne mogu vjerovati da ne možete provjeriti oglas prije nego što ga naplatite. Ako to ne možete uraditi, onda ne biste trebali ni zarađivati. Jednostavno ne radite ništa. Samo zarađujete na zlu”, potcrtala je Gomez.
U odgovoru na njen e-mail, Sandberg je ukazala da je Facebook uklonio sporni sadržaj naglasivši da su uklonjeni milion objava i oglasa kojima se stvaraju razdor među ljudima, napetosti u društvu i obeshrabruju ljudi da glasaju, objavio je Associated Press.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.