U Mostaru je danas simbolično obilježena 79. godišnjica velikog prosvjeda žena-antifašistkinja Mostara pod nazivom „Viktorija“, koje su u prosincu 1941. godine digle su svoj glas protiv tada loše opskrbe grada hranom.
Pod tadašnjom talijanskom vojnom okupacijom vladala je glad, a među stanovništvom Mostara želja za socijalnim pravima i slobodom.
Prigodnim performansom na mostarskoj Tepi, željelo se podsjetiti na hrabrost žena, pretpostavlja se radnica Fabrike duhana, koje su prije 79 godina digle svoj glas uputivši prosvjedno pismo tadašnjem gradskom poglavarstvu. Potom su došle na gradsku tržnicu na kojoj je tada jedini artikl bila repa.
„To je bio jedini artikl koji se mogao kupiti, repa, od nje se ne može živjeti, može preživjeti ali ne živjeti. U tom protestu one razbacaju svu repu, pobacaju dio u obližnju u Neretvu, nešto ovdje po platou, tezge koje su bile pokretne isprevrću, policija intervenira, ali one nastavljaju proteste. Taj protest traje nekoliko sati, ali šalje važnu poruku da se s njima ne može šaliti „kaže u podsjećanju na prosvjede žene iz prosinca 1941. godine predsjednik UABNOR-a Mostara Sead Đulić.
U okviru obilježavanja godišnjice glumci Mostarskog teatra mladih izveli su ulomak iz predstave „San o slobodi“, nastaloj na osnovi svjedočanstava iz pisama, koja su antifašisti iz logora i tamnica pisali svojim obiteljima.
„Ova predstava govori o tome da nebitno da li ste bili muškarac ili žena, u Drugom svjetskom rat ste pretrpjeli mnogo jer fašizam nije gledao na spol, svašta se izdešavalo u tom vremenu. Tu su i priče žena, koje su mučene u Jasenovcu. Ovo je jedna predstava, koja se mora češće igrati da bi ljudi bili svjesni kakvu prošlost smo imali, kakvu prošlost nosimo i nažalost proživljavamo i danas“, kazao je glumac Mostarskog teatra mladih Sabahudin Gluhović.
„Trebalo bi što više žitelja ovoga grada i čitave BiH da njeguje antifašizam, jer je on po meni, a vjerujem i po drugima, jedini spas da postanemo jedno društvo koje će biti naprednije i bolje“, poručio je član UABNOR-a Mostar Ahmet Kukrica.
Članovi Udruženja antifašista i boraca NOR-a su nakon šetnje ulicama Mostara, posjetili i Partizansko spomen groblje, položivši cvijeće na nadgrobnim pločama žena poginulih u Drugom svjetskom ratu.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.