U ove tri godine “redizajnirane” nove vlasti, predstavnici iste ne samo da nisu posjetili privrednike sa područja Topuzovog polja i slučajno se upoznali sa radom i problemima istih, nasuprot tome oni im još režiraju budućnost koja direktno i negativno može uticati na njihovo poslovanje.
Nakon famozne Preventove spalionice Visočanima se opet pokušava podvaliti ekološka bomba. Lokacija je ponovo Topuzovo polje, samo je ime promijenjeno, sada se to više ne zove spalionica. Novo upakovano ime je “Izgradnja Centra za upravljanjem otpadom”.
Na pomenutom lokalitetu egzistira nekoliko visočkih firmi, kojima ovakvo rješenje po pitanju visočkog otpada apsolutno ne odgovara iz prostog razloga jer se bave proizvodnjom hrane, uz sve one popratne negativne pojave koje bi se dešavale i uticale na život lokalnog stanovništva. Na ovom lokalitetu je vodozahvat, nekoliko ozbiljnih firmi koje zapošljavaju veliki broj radnika. Samo u Rampartu radi 150 radnika čiji prehrambeni proizvodi se nalaze na policama Lidla, Kauflanda, Špara, Konzuma uz izvoz koji ide i do Amerike. Na istoj lokaciji se nalazi i Atif mlin sa proizvodnjom brašna, već se radi na novim projektima i izgradnji novih privrednih subjekata tačno na lokaciji tzv. “Stočne pijace” gdje je i planirana ova nova smetjarska općinska “vizija”. Svakako da bi neka buduća pretovarna stanica tržišno i umanjila vrijednost postojećih nekretnina na ovom području.
Vlasnici firmi i lokalno stanovništvo se pitaju da li su inicijatori ove ideje uopšte svjesni kakav smrad i kakve potencijalne zarazne bolesti sa sobom nosi jedan ovakav projekat. Mještani Topuzovog polja ne žele da budu novi Očazi i da prolaze kroz ono kroz šta su prolazili njihove komšije iz Gornjeg Moštra.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.