Kada bi pokušali u jednoj rečenici opisati naš grad osam godina poslije, možda bi najjasnije o njemu rekao naslov one kultne serije „Selo gori a baba se češlja“ ili možda izreka jednog visočanina „Brod tone a mi ga uljepšavamo farbanjem“.
I zaista kada ugasimo televiziju na kojoj svakodnevno gledamo silno samoreklamiranje današnje vlasti koja provodi strahovladu u Visokom putem režimske televizije koju građani plaćaju godišnje oko 500.000 maraka, gdje nam se plasiraju pamfleti tipa „nekad i sad“, kao i video snimci iz drona visočkih ulica i rijeka u noćnim satima sa blještavom rasvjetom gdje naivni gledalac može da zaključi da je u ovom gradu sve pozlaćeno, dočeka nas surova stvarnost koja je potpuno drugačija.
Visočani danas teže žive nego prije četiri godine. Cijena vode je poskupila za rekordnih 100% i među najskupljim je u Bosni i Hercegovini, skuplja čak nego u Sarajevu gdje su plate i životni standard duplo veći. Tako da gradska vlast, npr. jednoj dvočlanoj penzionerskoj porodici na razlici cijene vode godišnje otme jednu penziju (12 x 35 KM = 420 KM) a višečlanoj porodici otme jednu cijelu platu. Visočani su dakle, zaslugom vlasti koju predvodi Amra Babić, svake godine siromašniji za jednu penziju ili platu. Također, u Visokom su uvedene naknade za korištenje gradskog građevinskog zemljišta kao dodatni namet, što još više osiromašuje kućni budžet svake porodice.
U mandatu ove vlasti cijene građevinskih dozvola poskupile su za 100%, pa gradnja kuće u Visokom postaje misaona imenica jer se za dokumentaciju mora izdvojiti 10.000 KM kako bi se tek mogla otpočeti gradnja, mada se sa ovim novcem može napraviti kuća skoro do krova. Čekanje na izdavanje građevinskih dozvola, sporost i aljkavost Gradske administracije je posebna priča.
Kao što se može vidjeti, danas u Visoko niko ne želi ulagati. Investitori Visoko zaobilaze u širokom luku jer cijene za građevinske dozvole za poslovne objekte koštaju preko 100.000 KM. Ko je od investitora lud da za obične «papire»da tolike iznose. Dodamo li činjenicu da se te iste dozvole «kisele» u kancelarijama Gradske administracije duže od šest mjeseci, dolazimo do zaključka da je ambijent za razvoj privrede u Visokom ektremno loš. A, kada nema razvoja privrede, nema ni novih radnih mjesta, pa mladim osobama ne preostaje ništa drugo nego da pakuju kofere i odlaze van iz ove kasabe u potrazi za poslom.
Ako bi se ona kamera sa drona kojim slučajem spustila u visočke ulice, a naravno da neće, vidjeli bismo da svaki drugi poslovni prostor zjapi prazan. U Visokom nestaju trgovine, stari zanati, guše se i ograničavaju ugostitelji, jednostavno, duh Visokog zamire.
Kada se iz gradske sredine, svijetlećeg mosta, obaloutvrde i šetnice odmaknemo u prigradska naselja, od tog silnog blještavila koje nam dočarava trenutna vlast, prvo na što udarimo su rupe na putevima, makadam i smrad od nerješenih kanalizacija a sve moglo riješiti da se nije ulagalo u to silno blještavilo plaćeno milionskim iznosima.
Tako da za osam godina ove vladavine možemo zaključiti da su visočani sve više siromašniji a oni koji upravljaju našim životima sve bogatiji i vidimo da „SELO GORI A BABA SE ČEŠLJA“.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.