Antički grad Aizanoi na zapadu Turske jedna je od jedinstvenih turističkih atrakcija koju krasi bogata kulturno-historijska baština, a pažnju plijeni i ljepotom zelenog krajolika, javlja Anadolu Agency (AA).
Riječ je o antičkom gradu koji je 2012. godine uvršten na UNESCO-vu tentativnu listu spomenika svjetske baštine, a savremenik je drugih antičkih gradova u Turskoj, kao što su Efes, Bergama i Side.
Poznat i kao “Drugi Efes“, Aizanoi je se nalazi u mjestu Cavdarhisar i od centra provincije Kutahye udaljen je 50-ak kilometara.
Aizanoi godišnje posjeti više od 60.000 turista koji dolaze u to mjesto tokom svih godišnjih doba.
Zahvaljujući ravničarskom krajoliku, plodnom tlu i neprocjenjivo vrijednim historijskim spomenicima, nemoguće je postići konsenzus o pitanju u koje doba godine i dana je Aizanoi najljepši.
Reporterska ekipa AA dronom je snimila krajolike tog turističkog bisera i grada čija prošlost datira i dvije hiljade godina prije Nove ere. Snimci su napravljeni i danju i noću i na njima se vidi sva osebujnost prirodne ljepote na dnevnoj svjetlosti i na mjesečini.
Antički grad Aizanoi je otkriven 1824. godine, a arheološka istraživanja su ga svrstala u red najbolje očuvanih antičkih gradova.
U antičkom gradu je pronađen najbolje očuvani Zeusov hram, amfiteatar kapaciteta 20.000 gledalaca, stadion koji je smješten tik uz amfiteatar, a koji može primiti 13.500 gledalaca, dva hamama, ulica sa kamenim utvrdama, pet mostova i zgrada berze koja je pronađena arheološkim iskopinama 1995. godine i koja najstarija berza na svijetu.
Arheolozi pretpostavljaju da je u rimskom gradu Aizanoi svojedobno živjelo od 80.000 do 100.000 ljudi o čemu svjedoče i iskopane nekropole, kanali za navodnjavanje i brojni drugi kulturno-historijski artefakti.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.