Pravoslavni hrišćani širom svijeta danas obilježavaju Vaskrs u vrijeme niza restrikcija i zabrana kretanja zbog pandemije virusa korona.
Zvaničnici u Evropi, na Bliskom istoku i Africi apelovali su da vjernici ne dolaze na bogosluženja strahujući zbog mogućeg širenja epidemije.
U Gruziji su vjernici ipak došli u crkve, javlja BBC.
Tradicionalno je ceremonija paljenja Svetog ognja provedena u skoro praznom Hramu Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu.
Ova crkva bila je zatvorena prošli mjesec i samo šačica pravoslavnih vjernika, od kojih su neki nosili maske, mogla je juče da uđe u ovo zdanje.
Tokom jučerašnje ceremonije, koja simbolizuje vaskrsenje Hristovo, plamen nije prenesen, kao što je uobičajeno, među više hiljada vjernika. Ceremoniji su prisustvovali jermenski patrijarh, četiri pomoćnika i koptski i sirijski arhiepiskopi, javili su izraelski mediji.
Praćen zvonima, plamen je iz Hrama iznio patrijarh jerusalimski Teofil Treći, koga je zajedno sa drugima prebacio na aerodrom Ben Gurion, nedaleko od Tel Aviva, a odatle u 10 zemalja.
Ruska pravoslavna crkva prihvatila je da prekine tradiciju i pozvala je milione vjernika da ne dolaze u bogomolje. Ova godine bogosluženja se odvijaju samo u prisustvu sveštenika.
U Ukrajini je policija raspoređena oko crkava u Kijevu i drugim mjestima kako bi spriječila okupljanja u velikom broju.
Vlasti u Grčkoj koriste dronove da nadgledaju situaciju. Na putevima su postavljene blokade kako bi se spriječio masovni egzodus od više miliona ljudi na selo i na ostrva.
Sveti oganj stigao je sinoć u Atinu i prebačen je Jerusalimsku patrijaršiju.
Crkva je podržala zabranu i hiljade policajaca raspoređeno je kako bi spriječilo Grke da posjećuju porodicu ili napuštaju mjesta prebivališta.
Sveti oganj prebačen je i u Crkvu Rođenja Hristovog u Betlehemu na Zapadnoj obali.
Egiptaski koptski pravoslavni papa Tavadros Drugi predvodio je liturgiju na Veliki petak bez prisustva vjernika u manastiru sjeveroistočno od Kaira.
U Rumuniji je vjernicima zabranjeno da napuštaju kuće i nisu mogli da idu u crkvu.
Predsjednik Klaus Joanis apelovao je da se građani ne sastaju s članovima porodica kako bi se spriječilo širenje virusa.
Bugarska je, također, uvela policijski sat u Sofiji kako bi se smanjio saobraćaj u i van grada i spriječilo kretanje ljudi.
Vjernicima u Srbiji i Crnoj Gori rečeno je da Vaskrs ove godine obilježe u svojim domovima.
Pravoslavna crkva u Sjevernoj Makedoniji saopštila je da neće koristiti silu da spriječi dolazak vjernika u crkvu.
Vlada Gruzije zabranila je kretanje za privatna vozila i zatvorila je groblja, koja vjernici obično posjećuju na Vaskršnji ponedjeljak. Oni koji prekrše vanredno stanje i mjeru zabrane okupljanja više od tri osobe plaćaju kaznu od oko 900 eura.
I pred toga, Vlada je načinila izuzetak kada je u pitanju pravoslavna crkva i hiljade vjernika posjećuje bogomolje širom zemlje od početka pandemije.
Gruzijska pravoslavna crkva nije željela da se odrekne tradicije i pričešće je obavljano uz upotrebu jedne kašike, javlja BBC.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Srna
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.