Početkom ove godine, stvorila se u javnosti Mostara percepcija da će priča oko javne deponije na Uborku imati kraj. Gradska i kantonalna vlast su, zajedno s građanima okupljenim u Građansku inicijativu Jer nas se tiče, počeli razmišljati o čak šest lokacija na koje bi deponija mogla biti izmještena, a što od juna prošle godine traže iz Inicijative.
No, umjesto intenziviranja, razgovori su se prorijedili pa su mještani, kako kažu, bili primorani preduzeti radikalnije mjere. Odlučili su u potpunosti onemogućiti odvoz otpada. Grad je tako postao zatrpan smećem, a odnosi na relaciji Grad Mostar – mještani naselja sjeverno od Mostara dodatno narušeni.
Ove su sedmice članovi inicijative Jer nas se tiče pred mostarskog gradonačelnika ponovo stavili spisak onoga što očekuju da na Uborku učini.
S pet se zahtjeva gradonačelnik složio, navodi Omer Hujdur, predstavnik Građanske inicijative Jer nas se tiče: “Oko poboljšanja uslova na deponiji, što nama zaista ne znači puno, ako nemamo garanciju da deponija ne prelazi lijevu stranu koju su otkupili od stanovništva. Glavni uslov je to – da se ne prelazi na lijevu stranu Sušice”.
Prelazak potoka Sušica značio bi korak bliže proširenju deponije, nikako njenom zatvaranju što mještani u konačnici traže. Eksproprijacija tog zemljišta završena je. Grad je koštala 3 miliona maraka. Ljubo Bešlić tvrdi – samo se poštovala odluka nekadašnjeg Gradskog vijeća, protiv koje on nema ovlasti djelovati: “Ja ne mogu potpisati ono za što nemam ovlasti. Nisam sposoban da kažem da ću ja preuzeti na sebe ta 3 miliona zemljišta koje smo mi platili, da se odreknemo toga”.
Na ovome je stalo. Dogovora nema. Otpad ostaje na mostarskim ulicama jer mještani ostaju na prilazima deponiji. Bit će tamo, kažu, dok ne dobiju pismenu garanciju da će proces zatvaranja ove i pronalaska nove nastaviti. Policija ih, za sada, neće pokušavati skloniti upotrebom sile. Poziva ih tek da prestanu, kako kažu, nelegalne aktivnosti koje su mnogima već priskrbile prekršajne naloge.
“Za sve te naloge podnesen je zahtjev za sudskim odlučivanjem i sada se očekuje ishod sudskog postupka, da vidimo otprilike kako će to završiti”, kaže Dragan Jelonjić, načelnik PU Mostar.
Izvođenjem pred sud mještanima koji oko deponije na Uborku žive prijeti i sam gradonačelnik, i to zbog moguće povezanosti otpada s koronavirusom. Štab civilne zaštite, kojim predsjedava, za stanje u koje je grad doveden očito nema rješenje, pa je posegnuo za izazivanjem straha kod stanovništva.
“Pitanje je dana kad će to biti u Mostaru. Znači, nije pitanje hoće li ili neće. Koronavirus preživljava 9 dana na normalnoj podlozi, suhoj. Onda možete misliti koliko dugo će preživjeti na biološkom otpadu”, upozorava Mario Kordić, direktor Doma zdravlja Mostar.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.