Lokalne TemeNova žrtva afere Mušinbegović: Džemal Buhić počinio samoubistvo zbog kredita većih od...

Nova žrtva afere Mušinbegović: Džemal Buhić počinio samoubistvo zbog kredita većih od 100.000 KM

 

Iako je cijela priča o aferi Mušinbegović, kreditnoj prevari koja je široj bh. javnosti postala poznata nakon medijskih izvještavanja, počela prije 13 godina, brojne su posljedice koje žrtve ove afere osjećaju i danas. Priča koja je sudski epilog dobila 2011. godine i danas odnosi žrtve, a posljednja u nizu jeste Džemal Buhić iz Gračanice kod Visokog, koji je počinio samoubistvo zbog kredita nastalog u ovoj aferi, a koji je bio primoran vraćati tokom svih ovih godina.

Čovjek koji je svojim komšijama bio poznat kao dobar sugrađanin, iza kojeg su ostale samo riječi hvale komšija, a čemu svjedoči i jedna od Facebook objava Mjesne zajednice Gračanica iz 2016. godine otišao je tiho, bez mnogo riječi, nakon dugogodišnje borbe sa kreditnom nepravdom koja je ostavila neizbrisive posljedice.

Prema informacijama koje smo uspjeli saznati, krediti koje je Buhić vraćao bili su u iznosu većem od 100.000 KM, a mnogi njegovi poznanici i porodica ističu kako ga je to nagrizalo godinama, kako se žalio i na advokate, te da je planirao ponovo pokušati dokazati sudskim putem da on nije dužan vraćati taj kredit. U međuvremenu se i penzionisao, a sve vrijeme ostajao je bez značajnog dijela prihoda zbog rate koja mu je, zbog kreditnog tereta, skidana sa penzije.

Oni koji malo bolje poznaju situaciju ističu da je, u vrijeme kada su podignuti krediti, Džemal imao plaću od 350 KM, a da je neko uspio na njegovo ime podići sedam kredita za sedam dana na istoj toj plaći. Dodaju i da ovo nije prvi slučaj koji je rezultirao smrću zbog ove afere.

Rezultat svega, kada je riječ o Džemalu Buhiću koji je sebi oduzeo život prije nekoliko dana i kreditnoj aferi Mušinbegović, jeste porodica koja je ostala bez oca i muža zbog cijelog slučaja i 25.000 KM kredita koji su preostali iza ovog čovjeka.

Visočka piramida kredita

Podsjećamo, u slučaju ove afere Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Zenici objavilo je krajem 2012.g odine presudu za četiri osobe iz Visokog koje se sumjiče za prevare sedam banaka, kao i za produžena krivična djela zloupotrebe položaja i ovlaštenja. O svemu tome izvještavali su brojni mediji.

Presudom je Ejub Mušinbegović, svojevremeno predsjednik Medžlisa Islamske zajednice u Visokom i rukovodilac poslovnice “Centrotransa” u Visokom, osuđen na četiri, dok su Fetah Hindija, samostalni referent i zamjenik rukovodioca poslovnice, i Kemal Smajlović, tehnički sekretar poslovnice, osuđeni na po godinu dana zatvora.Kema

Četvrtom optuženom, Ahmedu Tabaku, vlasniku preduzeća “TM Company” iz Visokog, sudilo se odvojeno, a i on je osuđen na godinu dana zatvora.

Prema optužnici Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, oni su terećeni da su obmanom i falsifikovanjem dokumentacije kod sedam komercijalnih banaka podigli 274 kredita, čime su banke, korisnike kredita i žirante oštetili za više od četiri miliona KM.

Kreditima je podignuto 5,3 miliona KM, od kojih nije vraćeno 4,1 milion KM.

Svojevremeno, o cijelom ovom slučaju pisao je i osuđeni Tabak, koji je pokušao objasniti situaciju iz svog ugla, o čemu ste mogli čitati na našem portalu.

Ahmed Tabak o “aferi Mušinbegović“, osam godina poslije

S druge strane, stoje brojne parnice koje radnici pokusavaju iznova pokrenuti, tvrdeći da oni nisu podigli te kredite, da su prevareni i da traže pravdu za sebe i svoje porodice.

 

Visoko.co.ba/Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE