BiHU budućnosti smanjenje poplavnog rizika uz Vrbas, Unu i Sanu

U budućnosti smanjenje poplavnog rizika uz Vrbas, Unu i Sanu

Sistem prognoziranja i upozoravanja na pojavu poplava u slivu rijeke Save za Vrbas, Unu i Sanu predstavljen je danas u Sarajevu, a tom prilikom je potpisan i protokol između nadležnih agencija, kojim se definišu uloge domaćih institucija u procesu obavještavanja. Predstavnici agencija nadležnih za upozorenja na poplave u BiH, kao i Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a BiH, koji je pomogao implementaciju projekta, istakli su da je sistem za prognoziranje i rano upozoravanje na poplave u slivu rijeke Vrbas jedan od najvažnijih alata upravljanja poplavnim rizikom.

Alat je razvijen u okviru projekta UNDP Vrbas u saradnji sa institucijama koje upravljaju vodama uz podršku Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Protokol za obavještavanje institucija o prognozi poplava za rijeke Vrbas, Unu i Sanu, koji je danas potpisan, definiše uloge bh. institucija u procesu obavještavanja o prognoziranim poplavama, kako bi se osiguralo da informacija o nadolazećoj poplavi na vrijeme stigne do ugroženih područja.

“Sistem ranog upozoravanja na poplave razvijen u okviru UNDP projekta doprinijeće smanjenju poplavnog rizika i boljoj pripremi i pravovremenoj reakciji na poplave za više od 200.000 stanovnika sliva Vrbasa. Za razvoj sistema globalni fond osigurao je 40.000 konvertibilnih maraka, a entitetske agencije za vode obezbijedile su 200.000 KM“, rekla je Nedera.

Srebrenka Golić, ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izrazila je nadu da će u budućnosti biti realizovano još projekata poput ovog koji će povećati sigurnost svih građana koji žive u slivu rijeke Vrbas.

“To je projekat koji se implementira par godina, vrlo brzo ćemo imati okončanje ovog projekta, početkom marta ove godine. Ovim projektom je mnogo postignuto kada je u pitanju zaštita od voda, zaštita voda, plavnog pojasa, opremanje hidrometeoroloških zavoda padavinskim i hidrometeorološkim stanicama, zatim Civilne zaštite određenom opremom i sredstvima, kako bi građani u slučaju velikih voda bili blagovremeno obaviješteni“, kazala je Golić i dodala da je sistem upozorenja jako važan, jer živimo na prostoru koji trpi posljedice klimatskih promjena.

Sejad Delić, direktor Agencije za vodno područje rijeke Save, kazao je da su uradili pilot projekat ranog upozorenja prijetnje od poplava za rijeke Unu i Sanu, te da je sretan što je sada urađen prognozni model i za rijeku Vrbas.

“Znači, imaćemo sistem razmjene informacija koji će svakako doprinijeti smanjenju poplava i smanjenju štetnih uticaja velikih voda“, istakao je Delić.

Prema riječima Miroslava Milovanovića, direktora Javne ustanove “Vode Srpske“, zadovoljan je današnjim potpisivanjem protokola, koji je, kako je rekao, od izuzetne važnosti za instituciju na čijem je čelu.

“Siguran sam da će same aktivnosti, koje će proisteći iz ovog dokumenta, doprinijeti da imamo kvalitetniju odbranu od poplava, ne samo u RS nego i u BiH“, smatra Milovanović.

Federalni hidrometeorološki zavoda BiH je kroz projekat Vrbasa upotpunio hidrometeorološki monitoring u slivu te rijeke.

“Ovaj današnji protokol treba da bude osnova da se ovakav protokol potpiše i za druge rijeke i slivove u BiH. Ovdje će biti bitno da se riješe procedure prikupljanja, razmjene podataka između institucija, kao i sistem upozorenja na opasne hidrometeorološke pojave“, istakao je Almir Bijedić, direktor FHMZ-a BiH.

Projekat “Integrisanje klimatskih promjena u smanjenju rizika od poplava u slivu Vrbasa“ ima za cilj da pruži podršku vlastima u BiH na svim nivoima da se prilagode rizicima od poplava kroz primjenu novih tehnologija koje će omogućiti ekonomske aktivnosti otpornije na klimatske promjene. Projekat implementira UNDP, a finansira Globalni fond za okoliš u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, te 14 opština u slivu rijeke Vrbas.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE