BiHRegijaTeretni saobraćaj za Hrvatsku i dalje u prekidu

Teretni saobraćaj za Hrvatsku i dalje u prekidu

Teretni saobraćaj za Hrvatsku i dalje je u prekidu, a na ulasku u Srbiju propuštaju se sva teretna vozila osim hrvatskih i onih koja prevoze robu iz Hrvatske. Vozila sa srpskim tablicama i dalje ne mogu preko granice u Hrvatsku. Putnicima iz Srbije je dozvoljen prelazak pješke. U Hrvatsku je do jutros ušlo više od 55.000 izbjeglica saopćeno je iz hrvatskog Ministarstva unutrašnjih poslova

Kolona teretnih vozila na graničnom prelazu sa srbijanske strane na Batrovcima sve je duža. Odnosi na reaciji Zagreb- Beograd sve su napetiji. I dalje u Srbiju ne može da uđe roba proizvedena u Hrvatskoj, a u Hrvatsku se sa srpskim pasošem može ući jedino pješice. Vlada Srbije uputila je cisterne sa vodom za piće i hranu na granični prelaz Batrovci. Za to vrijeme u privremenom prihvatnom centru za izbjeglice u Opatovcu smješteno je više od 3.000 osoba, danas se očekuje veliki priliv izbjeglica.

Hrvatska ministrica vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić poručila je da Hrvatska i Srbija, trebaju što prije spustiti tenzije i početi riješavati izbjegličku krizu u partnerstvu sa Evropskom unijom i Turskom.

Direktorica beogradskog Centra za vanjsku politiku Aleksandra Joksimović izjavila je da se rješenje za novonastalu situaciju između Srbije i Hrvatske može naći jedino uz posredovanje Brisela.

U međuvremenu predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta ocijenio je izjavu hrvatskog premijera Zorana Milanovića da su Srbi varvari, uvredljivom i šovinističkom. Apelirao je na EU da na premijera Hrvatske izvrši pritisak da ukine zabrane.

Istovremeno portparol mađarske vlade Zoltan Kovač je poručio da Mađarska ne želi zatvoriti svoje granice, već ih zaštiti. Kako je naveo izgradnja ograde na granici Mađarske i Hrvatske je skoro gotova, a na granici sa Slovenijom je postavljena bodljikava žica. Mađarska policija je saopćila da je pokrenula 8.104 postupka protiv ilegalnih migranata u pograničnom djelu sa Srbijom i Hrvatskom.

Privreda nijedne zemlje, a ni državljani, ne smiju biti taoci izbjegličke krize, izjavio je zastupnik Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu Franc Bogovič. Istovremeno Japanska Vlada je izdvojila četiri miliona dolara pomoći državama suočenim sa izbjegličkom krizom. Polovina sredstava biti upućena za pomoć Libanu. Ostatak novca dobiće Balkanske zemlje, putem agencija UN i Crvenog krsta.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE