Mostarcima je već 12 godina uskraćeno jedno od osnovnih ljudskih prava – ono da biraju i budu birani. Nemogućnost političkih stranaka da se dogovore o izmjenama izbornoga zakonodavstva i Statuta Grada Mostara rezultiralo je i time da građani toga grada više i ne znaju zašto zapravo nemaju izbore.
Niz neuspjelih sastanaka stranaka na lokalnoj razini, pomoć i međunarodne zajednice svih ovih godina nisu dali rezultate. Želja je, kažu, kod svih ista: Mostar u 2020. mora imati izbore. No, kako kad su stavovi i dalje oprečni.
– Naš stav je da se poštuje presuda Suda u Strazburu i da Mostar ne bude bilo kakav izuzetak u odnosu na Zenicu, Banju Luku, Tuzlu ili bilo koju drugu sredinu lokalne samouprave – poručio je u novembru prošle godine Dragan Čović, predsjednik HDZBiH, nakon susreta s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem.
– Još će vremena i Neretve proteći dok se ne stekne bolja atmosfera u gradu i morat će tu biti niz mehanizama zaštite. U onome kako stvari vidi SDA, Mostarom treba zajedno vladati. Ne smije se desiti da jedna strana zavlada nad cijelim Mostarom – kazao je Izetbegović.
Mali pomak je napravljen nalogom Suda za ljudska prava u Strazburu po tužbi Irme Baralije iz Naše stranke. Sud kaže – izbora u Mostaru mora biti. Tužena država BiH mora izmijeniti relevantno zakonodavstvo najkasnije u roku od šest mjeseci nakon što presuda postane konačna.
– Njih će biti. Ne samo zato što je to naše demokratsko pravo, ne samo zato što smo dobili presudu, nego zato što je svima i u Mostaru i u BiH i strancima postalo jasno koliko problema nagomilano upravo zato što nema Gradskog vijeća – kaže Irma Baralija, potpredsjednica Naše stranke Mostar.
Nažalost, Mostarci deceniju i više kako ne glasuju, i ne znaju zašto Grad nema izbora i zašto ne postoji Gradsko vijeće. Sigurni su samo u jedno, u krivce. U anonimnoj anketi zabilježili smo sljedeće odgovore:
– Ne daju moćnici, sram ih bilo! Ali takvi su. Nalet ih bilo!
– Zašto ne glasamo? Zato što je svima ovako dobro, čini mi se.
– Kako ću glasati kad nema izbora. Na šta? Na prazar papir?
U 10 godina koliko nema izbora i osam godina bez Gradskog vijeća Mostar je izgubio mnogo, ne samo što se tiče demokratskog ozračja. Kaska sve, od infrastrukture do kapitalnih projekata i investicija. Mostar je propustio priliku da raste, da se razvija.
– Zamislite slučaj da imate malo dijete koje treba da krene u školu i da ga sada trebate upisati u drugi razred srednje škole. Zamislite šta smo mi propustili, da to dijete ustvari bude pravi čovjek. Takav je i Mostar. Propustili smo da budemo pravi grad – kaže Husein Oručević, član mreže Naše društvo Mostar.
Mnogi smatraju da se Međunarodna zajednica treba snažnije uključiti u rješavanje ovog problema, tim više jer je i njihov predstavnik nametnuo Statut Gradu Mostaru. Ustavni sud kasnije je naložio izmjenu pojedinih odredbi koje se tiču nejednakosti glasa. Ipak, većina vjeruje da bi Mostar u ovoj godini mogao dočekati svoj festival demokracije.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.