U 2019. je Vijeće ministara BiH ušlo u petu godinu mandata. Radili su sa smanjenim kapacitetom u takozvanom tehničkom mandatu. Duplim funkcijama i punim plaćama. Jedni su zabavljali javnost, drugi radili, a treći opstruirali održavanje sjednica.
Od januara do decembra održano je 13 telefonskih sjednica, 6 vanrednih i 15 redovnih. Zasjedanja su uglavnom obilježena stalnom političkom krizom, odnosno opstrukcijama pojedinih ministara.
Kada je u pitanju rad Vijeća ministara BiH, bivši ministar civilnih poslova Adil Osmanović (SDA) navodi kako je 2019. godina prepoznatljva po ministrima iz HDZ-a BiH i njihovoj direktnoj komunikaciji sa SNSD-om, nedolaženju na sjednice Vijeća ministara BiHM i skidanju s dnevnog reda nekih tački koje nisu trebale biti skidane.
Zasjedali su uglavnom kada su trebali donijeti odluke o novim imenovanjima i protoku budžetskog novca te kada su bile upitne isplate njihovih plata. Odgovarajući na optužbe, Vjekoslav Bevanda, ministar HDZ-a BiH koji je svoj mandat produžio i ove godine u novom sazivu, kaže kako “možda postoje takvi, ali da on nije ministar koji se može spremiti za sjednicu ako mu se dostavi materijal sa 72 tačke, u roku kraćem od 24 sata, i to bez kompletnih mišljenja nadležnih institucija”.
Sjednice uglavnom nisu bile ni otvorene za javnost, medijima se obraćao najčešće sada već bivši ministar sigurnosti Dragan Mektić (SDS), koji je komentarisao, napadao i zabavljao sve. Najviše je govorio protiv pravosudnih institucija.
Danas je upravo Mektić najčešća meta pravosudnih organa BiH. Njegov stranački kolega bivši je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa – Mirko Šarović proglašen je za najboljeg ministra u prošlom sazivu. Ministar je koji je radio na konkretnim aktivnostima – od izvoza proljoprivrednih i industrijskih proizvoda do uklanjanja barijera u trgovini s regijom. No, treba napomenuti da je rad starog saziva ministara blokiran i zbog različitih stavova o ANP-u koji je, podsjećamo, Šarović više puta skidao s dnevnog reda. Prema njegovim riječima, Vijeće ministara BiH o tadašnjem formatu ne treba da razmatra ANP.
Najviše uspjeha prethodni saziv Vijeća ministara BiH imao je u stalnoj političkoj krizi. No, ne i u izgradnji infrastrukture. Ne mogu se pohvaliti ni mjerama za ostanak u zemlji. A, u tehničkom mandatu nije bilo ni novih zakona. Za pohvalu je otvaranje prvog državnog zatvora, ali bez zatvorenika. Dugo smo čekali i na 4G mrežu, a potpisan je regionalni sporazum o roamingu. U 2020. smo ušli i s kontrolom neba i sa 300 hiljada maraka manje, koliko je koštalo slavlje na zemlji.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.