U Zavičajnom muzeju Visoko u četvrtak 12.decembra je održana prezentacija na kojoj su javnosti saopćeni rezultati ovogodišnjih istraživanja i radova na lokalitetu srednjovjekovnog grada Čajangrad.
– Medresa „Osman ef. Redžović“ je škola od regionalnog značaja i imamo učenike sa 32 općine, a mi se trudimo da im osim diplome o završenoj srednjoj školi damo i određene vrijednosti, vještine i iskustva koja drugdje ne bi mogli steći. Ove godine smo zahvaljujući namjenskim sredstvima Vlade ZDK i sponzorskim sredstvima BH Pošte i budžetom od 15.000 KM krenuli u projekatarheoloških radova. Zahvaljujući saradnji medrese, Fondacije „Osman ef. Redžović“ i Zavičajnog muzeja Visoko uradili smo mnogo, a za nas je jako važno da su učenici imali priliku neposredno učestvovati u radovima. Zahvaljujemo se Zavičajnom muzeju koji je bio partner, autoru projekta Tariku Silajdžiću i stručnom timu, našim učenicima, kao i profesoru Emiru Uzunaliću koji je bio možda nezvanični, ali stvarni izvršni direktor projekta. Hvala i profesoru Emiru Isoviću koji je izradio vizualizaciju srednjovjekovnog grada Čajangrada, a ja se nadam da ćemo i u budućnosti nastaviti sa radovima, a cilj je pored arheologije da ovu lokaciju učinimo dostupnijom, a lokalitet Čajangrada nudi spoj kulturno-historijskog naslijeđa i uživanja u prirodnim ljepotama i smatram da malim ulaganjima možemo postići da ovaj lokalitet bude i što više posjećen. – kazao je na prezentaciji direktor Medrese, Dženan Handžić.
Nakon 25 radnih dana, 13 otvorenih sondi i brojnih rezultata, okončana je ovogodišnja kampanja istraživanja srednjovjekovnog grada Čajangrad, nadomak Visokog. Uz investitora Fondaciju „Osman ef. Redžović“, te Zavičajni muzej Visoko i stručni nadzor Zavoda za zaštitu spomenika FBiH, radio je stručni tim na čelu sa arheologom i autorom projekta Tarikom Silajdžićem, a veliku pomoć pružili su i brojni učenici Medrese „Osman ef. Redžović“ koji su volonterski učestvovali u istraživanjima.
– Ove godine smo nastavili s otkrivanje dijelova od prošle godine, ali smo otvorili i nove sonde i dijelove lokaliteta, te dobili i značajne rezultate. Fokus ovogodišnji radova bio je na centralnom dijelu utvrde, na kuli, koja je po procjenama jedna od masivnijih na ovom području i slična onoj na Bobovcu. Bitno je pomenuti da smo ove godine prvi put izvršili i geodetsko snimanje, što je jako važno i što je temelj svih daljih istraživanja. – kazao je arheolog Tarik Silajdžić.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.