Najveće priznanje koje jedan istraživač može da doživi je kada nezavisne organizacije, u drugim državama, organizuju simpozijume na temu njegovih otkrića. Upravo to se desilo protekli vikend u najvećem italijanskom gradu, Milanu. Naime, tri nezavisne organizacije za proučavanje misterija prošlosti organizovali su u nedjelju 24. novembra 2019. Simpozijum na temu otkrića bosanskih piramida. Učestvovalo je ukupno osam govornika, a organizatori su kao posebnog gosta pozvali i pronalazača bosanskih piramida dr. Semira Osmanagića. Zaključak skupa bio je da su bosanske piramide nanovo definirale prošlost čovječanstva, a otkrića u vezi rada i svrhe piramida, traže novu definiciju piramida.
Dvosatno izlaganje direktora Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ Semira Osmanagića bilo je posvećeno fenomenu piramida na šest kontinenata, te setu nučnih kriterija za određivanje definicije i svrhe piramida.
Njegovi zaključci o novom konceptu čiste i besplatne energije, o otvorenosti projekta, interdisciplinarnom naučnom pristupu te dokazima o postojanju drevne tehnolgoije, nekoliko puta su prekidani burnim aplauzima. Kraj izlaganja publika je dočekala na nogama odajući priznanje borbi dr. Osmanagića protiv rigidnog kulturnog establišmenta i nepravedne elitne socijalne organizacije svijeta u kome živimo.
Među 200 pristunih na Simpuzijuma, trećina ih je već bila u Visokom u posjeti Bosanskoj dolini piramida, jednom ili više puta. Izlaganje dr. Osmanagića veliki je motiv za ostale da im se pridruže i osjete energiju najstarijih i njvećih piramida na svijetu. Inače, ovo je bila njegova treća uzastopna posjeta Italiji u proteklih 30 dana.
Organizatori Simpozijuma bile su tri italijanske organizacije: ‘Terra di Nessuno’, ‘FCOIAA cultural association’ i CIRPET (Interdisciplinary Committee for Proto-historic and Traditional Research). Voditelji su bili Rossana Papasodaro i Matteo Di Viesti, a direktor Giorgo di Salvo.
Predavači, uz Semira Osmanagića: Roberto Pinotti, Emilio Spedicato, Massimo Barbetta, Umberto Morazzoni, Sergio Dos Santos, Riccardo Tomasina, Andrea Cocchiara, Matteo Gresolindo, Egidio Tullio i Alfredo Benni.
Veliku pažnju je privukla i Osmanagićeva najava o organizaciji velike konferencije na Sardiniji 7. novembra 2020. i prethodno sistematsko naučno i medicinsko istraživanje megalitnih fenomena na ovom čudesnom otoku. Osmanagić je obećao da će Sardiniju uvrstiti na svjetsku arheološku mapu. Ubrzo se se javili i zahtjevi sa Sicilije da on sa svojim timom pristupi izučavanju piramida i na ovom italijanskom otoku.
Popularnost i uticaj bosanskih piramida nezadrživo rastu u svijetu i pokazuju prevaziđenost konzervativnih kulturnih institucija i strogo kontroliranih informacija koji dolaze iz službenih medija.
Visoko.co.ba/Piramidasunca.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.