Druga šansa da Zoran Tegeltija bude imenovan za mandatara za novi sastav Vijeća ministara propala je. Ukoliko ne bude treće da se vlast formira, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je svoj naredni potez- sazvat će Narodnu skupštinu RS-a kako bi razmatrali povlačenje nadležnosti koje su sa entiteta prenesene na državu. Struka kaže: to su samo političke igre i ucjene Milorada Dodika.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik otvorio je karte. Ili će biti po njegovom ili će cijeli državni sistem građen godinama dovesti u pitanje. Pa čak i ono za što su kadrovi njegove stranke godinama unazad glasali.
– Naše je pravo da kao učesnici ranijeg sporazuma o formiranju Oružanih snaga da iz tog sporazuma izađemo. Povućemo se i iz Sporazuma o indirektnim porezima, formirat svoju službu indirektnih poreza, nek pokaže Džaferović gdje u Ustavu piše da BiH ima pravo na Sud i Tužilaštvo – izjavio je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH (SNSD).
Odluku o osnivanju svega što je Dodik nabrojao donijela je Parlamentarna skupština BiH u skladu sa Ustavom BiH u kojem je u članu 3, stav 5 kojim su propisane dodatne nadležnsoti i u kojem je jasno navedeno da će BiH nakon dogovora entiteta preuzeti dodatne nadležnosti, te da su nakon stupanja na snagu Ustava BiH, entiteti dužni da pokrenu proces osnivanja novih institucija i davanja novih nadležnosti BiH.
– Da bi se te odluke donijele potrebno je bilo da za njih glasaju i predstavnici koji u parlamentu sjede i dolaze iz RS-a, a koji su u najvećem broju slučajeva bili upravo predstavnici SNSD-a – smatra Denis Čarkadžić, politički analitičar.
Pravnog uporišta za Dodikov potez nema, ocjena je struke, jer se nadležnosti koje su sa entiteta prenesene na državu ne mogu povući. Stoga i u slučaju da Narodna skupština RS-a donese odluku da nadležnosti vrate entitetima – to će biti pravno nevažeće, jer Ustav ne dozvoljava takvu mogućnost.
– Na kraju krajeva to je uređeno Zakonom o potpuno legalnom zakonskom postupku i Parlamenti i oba entiteta i državni parlament su u redovnoj zakonodavnoj proceduri uspostavili takve institucije i bez iste procedure bez ponovnog glasanja na parlamentu i saglasnosti entiteta ne može se vraćati unazad – kategoričan je Kasim Trnka, profesor ustavnog prava.
– Ustavni sud BiH u svojoj odluci, to je čini mi se odluka br U11 /08 je kazala da parlamentarna skupština BiH, odnosno država BiH, ne može prenositi svoje nadležnosti na entitete. Kad su već prenesene nadležnosti, postale su nadležnosti BiH i ona ih ne može sve i da hoće prenosti na entitet – pojasnio je Nurko Pobrić, profesor ustavnog prava.
Eksperti navode da je riječ o još jednom obliku političkih igara i ucjena Milorada Dodika, kako bi se partneri privolili na rješenja koja mu odgovaraju. Sa druge strane, postavljaju pitanje da li je Dodik spreman na avanturizam koji bi mogao najviše košttati njega, ali i one koji ga podrže. U međuvremenu, Dodik je potručio da će predložiti razgovore federalnim parlamentarcima o istoj temi – ukidanje nadležnosti.
visoko.ba/Federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.